Wernisaż ilustracji Janusza Stannego w Galerii ,,Resursa”

001 Janusz Stanny

Ponad 60 prac i mistrz, ich autor prof. Janusz Stanny. W sobotni wieczór 7 grudnia 2013 roku odbył się wernisaż prac jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej. Zwiedzający mieli okazję podziwiać oryginały prac znanych z licznych publikacji książkowych i prasowych. Mistrz od dziesięcioleci ilustruje z powodzeniem zarówno bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej sali wystawiono prace dla dorosłych. Można tu zobaczyć wybrane prace do ,,Ubu Króla” Alfreda Jarry, ,,Mrówek” Antoniego Głowackiego i ,,Felietonów” Stefana Wiecheckiego ,,Wiecha”. Niewątpliwą atrakcją tej części ekspozycji jest ,,Dekalog”, będący jedną z najnowszych realizacji Mistrza.

W drugiej sali znajdują się ilustracje dla dzieci. Są to ,,Bajki” Jean’a de la Fontain’a, ,,Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i ,,Lis Przechera” Johana Wolfganga Goethego. Jest to skromny fragment twórczości Mistrza.W swoich pracach swobodnie łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Doświadczeniem i umiłowaniem sztuki przez dziesięciolecia dzielił się ze swymi studentami w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzoną przez niego Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki ukończyło 250 wychowanków.

,,Prace domowe IV” to kolejna wystawa zapoczątkowana ekspozycją w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007. Zbiegła się ona z rocznicą 75-lecia urodzin Artysty i 50-leciem pracy twórczej. ,,Prace domowe” zostały pokazane między innymi w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawę ilustracji Janusza Stannego ,,Prace domowe IV” można zwiedzać codziennie do końca 2013 roku, w godz. 10.00-18.00

(Resursa. 1 Maja 45, Żyrardów)

 

Janusz Stanny

Profesor Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. – ilustrator, grafik, pedagog.

Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji

na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmuje się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Jest też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: „Baśń

o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła”, „Koń i kot”. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należy do grona mistrzów gatunku – najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych.

Od 2003 r. prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej

w Łodzi.

Reklama