Żyrardów na szlaku turystycznym ERIH

SONY DSC

Wkrótce do Żyrardowa przyjedzie jeszcze więcej turystów zagranicznych. Zabytkowa XIX wieczna unikatowa osada fabryczna jest już oficjalnie na szlaku turystycznym Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Projekt skupia ponad 850 przemysłowych zabytków Europy Zachodniej głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Holandii czy Belgii. Żyrardów jest częścią dwóch szlaków tematycznych: Europejskiego Szlaku Tekstylnego oraz Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego.

Znalezienie się na szlaku gwarantuje miastu odwiedziny turystów i promocję. Dzięki dołączenia do grupy europejskich zabytków przemysłowych miasto może też skuteczniej ubiegać się o pieniądze na odnowę zabytków.

SONY DSC

-To ważne, bo konkurencja samorządów ubiegających się o fundusze na odnowę zabytków jest coraz większa. Fakt znalezienia się w prestiżowym towarzystwie miast może tylko pomóc unikatowej na skalę europejską osadzie fabrycznej- mówi żyrardowski konserwator zabytków Maria Badeńska -Stapp.

Miasto Żyrardów zostało wpisane na Listę Pomników Historii Polski ponad rok temu. Teraz ratusz czyni starania o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Żyrardów jako miasto idealne, powstało ponad 100 lat temu. Obok fabryki, wyrosła osada dla pracowników podzielona na sektory, od kadry zarządzającej i inżynierów począwszy na zwykłych robotnikach skończywszy. W tym samy czasie powstały szkoły, ochronka, szpital, łaźnia, pralnia, ratusz, kościoły i cmentarz. Wszystko z czerwonej, radziejowickiej cegły./Anna Wrzesień

Reklama