2014 Rokiem Józefa Chełmońskiego w powiecie żyrardowskim

SONY DSC

Po gminie Radziejowice i powiecie grodziskim teraz powiat żyrardowski podejmuje uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2014 Rokiem Józefa Chełmońskiego. Z taką inicjatywą wystąpiła grupa mieszkańców Kuklówki (gdzie artysta spędził ponad 20 lat swojego życia i tu zmarł), która założyła specjalny komitet ds. obchodów rocznicy 100 lecia śmierci Józefa Chełmońskiego.

 

Na razie nie wiadomo jak będą wyglądały obchody roku Chełmońskiego na terenie powiatu żyrardowskiego. Na początku stycznia ma zebrać się specjalny komitet, który opracuje szczegółowy plan. – Niewątpliwie należy się spodziewać konkursów plastycznych oraz wiedzy o Józefie Chełmońskim adresowanych do szkół, do do innych propozycji wkrótce je przedstawimy- zapewnił sekretarz starostwa Sebastian Litewnicki.

 

Józef Chełmoński (1849- 1914) to jeden z wybitniejszym malarzy realizmu, uczeń Wojciecha Gersona. Początkowo niedoceniany żyjący na skraju nędzy, potem w Paryżu zrobił prawdziwą, światową karierę. Jego prace słynne konne Czwórki i Trójki były rozchwytywane i szczególnie cenione za Oceanem. Nadal to właśnie w Ameryce, w prywatnych kolekcjach znajduje się wiele jego prac.

 

Po okresie paryskim, Chełmoński tęskniący za ojczyzną wrócił do kraju, gdzie w Kuklówce Zarzecznej kupił dom i tu założył rodzinę.

 

Jego najsłynniejsze obrazy to Odlot żurawi, Babie lato czy Bociany. W swoich pracach portretował krajobrazy Podola i Ukrainy ale przede wszystkim Mazowsza.

 

Komitet obchodów Roku Józefa Chełmońskiego chce ogłosić konkurs adresowany do studentów i absolwentów ASP w Warszawie oraz Krakowie, a być może i Lwowa inspirowany pracami Józefa Chełmońskiego. Wystawę prac konkursowych zadeklarował zorganizować dyrektor Pałacu w Radziejowicach Bogumił Mrówczyński.

Ponadto we współpracy z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich Biniszewicze mają zostać zorganizowane festyny, odczyty i wystawy.

W podziękowaniu za podjęcie uchwały w tej sprawie przez powiat żyrardowski Jacenty Suzdorf członek komitetu, oraz przewodniczący Rady Gminy Radziejowice przekazał na ręce Wojciecha Jasińskiego przewodniczącego Rady Powiatu Żyrardowskiego specjalny kalendarz poświęcony Chełmońskiemu.

 

Rok 2014 Rokiem Chełmońskiego ma być też ogłoszony w powiecie łowickim, gdzie urodził się (w Boczkach) Józef Chełmoński. /Anna Wrzesień

Reklama