Telewizja w sprawie kompostowni w Guzowie

SONY DSC

Sprawa kompostowni w Guzowie, zatruwającej życie mieszkańcom pobliskich bloków, interesuje coraz więcej mediów. 22 stycznia sprawą w programie na żywo zajęła się Telewizja Trwam.

Mieszkańcy, ponownie wyrazili swój niepokój o życie w sąsiedztwie cuchnącej góry śmieci oraz o rozwój wydarzeń w przyszłości.

Wójt Grzegorz Miastowski zapewnił, że Gmina była i jest przeciwna funkcjonowaniu kompostowni w taki sposób i tak blisko zabudowań mieszkalnych. Podkreślił też, że samorząd nie wyraził nigdy zgody na usytuowanie takiego przedsiębiorstwa w tej lokalizacji w Guzowie.

Telefonicznie udało się też połączyć z właścicielem kompostowni Michałem Pacą, który zapewnił że szuka kompromisu w tej sprawie i chce porozumieć się z samorządem Gminy Wiskitki, w sprawie zmniejszenia uciążliwości lub znalezienia lepszej lokalizacji dla przedsiębiorstwa.

Wójt Grzegorz Miastowski natychmiast sprostował, że żadnych konkretnych rozmów póki co nie ma, ale chce również rozwiązać uciążliwy problem.

Przypomnijmy kompostownia znajduje się zaledwie 200 metrów od domów i zatruwa życie mieszkańcom zabytkowego Guzowa. Jesienią mieszkańcy rozpoczęli protest, zebrali 130 podpisów przeciw kompostowni i zażądali od WIOŚ oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego rzetelnej kontroli kompostowni.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził ich zarzuty wobec firmy, przyznał, że są poważne nieprawidłowości w składowaniu odpadów

Najważniejsze zastrzeżenia dotyczyły składowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym (niezabezpieczonym), składowanie psującej się cebuli, zbyt długie przetrzymywanie resztek na pryzmie, oraz nieokrywanie kompostu szczelną folią.

WIOŚ wystąpił też o nałożenie kary, powiadomił Urząd Marszałkowski o nieprawidłowościach w mazowieckiej instalacji regionalnej w Guzowie oraz SKO, które wydało firmie pozwolenie na prowadzenie działalności. SKO miało skierować pismo do właściciela kompostowni firmy Ziemia Polska, by natychmiast usunął nieprawidłowości pod groźbą cofnięcia pozwolenia na działalność.

W środowy mroźny wieczór na głównym placu Guzowa pojawili się operatorzy telewizyjni, wóz transmisyjny oraz dziennikarze i przede wszystkim mieszkańcy Guzowa, sołtysi, radni urzędnicy, wójt Grzegorz Miastowski, starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz poseł na Sejm RP Maciej Małecki./red

Reklama

Jedna odpowiedź to “Telewizja w sprawie kompostowni w Guzowie”

  • Bolek

    Witam, ten cały Paca to oszust i kłamca. Znalazłem w necie, jak mówi, że posiadają oczyszczalnię. To kłamstwo. Oczyszczalnię posiada, ale jego ojciec, a nie Ziemia Polska. Kłamca, a nie przedsiebiorca. Niech ktoś się za to weźmie!!!

Trackbacks

  •