W Puszczy Mariańskiej powstanie małe muzeum

Przy Galerii u Nas w niewielkiej Gminie Puszcza Mariańska na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego powstanie małe muzeum. Ma to być nie tylko izba pamięci dla miejscowych mieszkańców, ale też atrakcja dla turystów szukających pięknej przyrody z obrazów m.in. Józefa Rapackiego.

galeria2

Izba pamięci ma mieścić się w dwu pomieszczeniach w zabytkowym, drewnianym, dawnym budynku szkoły. Remont pomieszczeń ma się zakończyć do jesieni br.

Do muzeum mają trafić pamiątki z różnego okresu z dziejów gminy Puszcza Mariańska, przechowywane w prywatnych zbiorach rodzin. Gmina chce też wykorzystać stare zdjęcia ze swojego archiwum i zaprosić mieszkańców do opisania ich oraz zidentyfikowania osób znajdujących się na nich.

Wśród eksponatów mają też znaleźć się takie, którymi zainteresują się turyści np.: związane ze Zgromadzeniem Księży Marianów, Janem Sobieskim, Ojcem Papczyńskim, Tadeuszem Kościuszką, Czesławem Tańskim, koleją Warszawsko- Wiedeńską, osadą budników, ojcem Marii Skłodowskiej, wojnami czy domami artystów z przełomu XIX/ XX wieku, szukających tu zbawiennego dla chorych płuc leczniczego powietrza.

Muzeum podobnie jak Galeria u Nas, byłoby dostępne codziennie lub na życzenie odwiedzających, deklaruje Mirosława Łada z Galerii u Nas. /Anna Wrzesień, fot. Justyna Napierała

Reklama