Gminy zachęcają do meldowania się

Żyrardów obiecuje rozlosować laptopa, Wiskitki odwołują się do uczuć patriotycznych, Grodzisk Mazowiecki prowadzący kampanie zachęcające do meldowania się od lat, maksymalnie upraszcza procedury i zwalnia z opłat za wymianę dowodów.

SONY DSC

Na zdj. jedna z inwestycji, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim

Jak to wygląda w Grodzisku Mazowieckim?

Bez opłat, minimum formalności, pakiet gminnych gadżetów, a nawet dojazd urzędnika do mieszkańca.

Kampania mająca na celu zachęcić osoby mieszkające na terenie gminy bez meldunku, do dopełnienia formalności i zameldowania się na terenie gminy, już ruszyła.

Tym razem meldowanie się ma być tak proste, jak nigdy dotąd. Wystarczy, że osoba mieszkająca na terenie gminy wyrazi chęć dopełnienia formalności i powiadomi o tym pracowników Urzędu Miasta.

Urzędnicy umówią taką osobę na dowolną dzień i godzinę dostosowując się do potrzeby mieszkańca, tak by nie musiał czekać w kolejce. Jeśli ktoś nie będzie miał czasu, urzędnik przyjedzie do domu, szkoły czy świetlicy w dogodnym dla chcącego zameldować się terminie. Upoważniony urzędnik pomoże wypełnić i odbierze podpisane w jego obecności formularze.

Zarówno zameldowanie się jak i wymiana dowodów jest całkowicie bezpłatna.

Należy pamiętać, że nie ma już obowiązku osobistego wymeldowania się w poprzednim miejscu zamieszkania – urząd zrobi to za mieszkańców w momencie zameldowania. Osoby, które zameldują się końca kwietnia br., otrzymają w prezencie pakiet gadżetów gminnych.

Dlaczego gmina walczy o meldowanie się mieszkańców?

-To nie wymaga dużego wysiłku, a może przynieść zarówno gminie jak i miejscowości czy osiedlu wiele korzyści- przekonuje burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Przede wszystkim podatki mieszkańca wracają do budżetu gminy. Im więcej jest pieniędzy, tym więcej inwestycji potrzebnych mieszkańcom można zrealizować. Zyskują rodziny wielodzietne, które mogą korzystać z wielu zniżek, czy wręcz bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Zyskuje też wieś lub osiedle. Od tego roku każda miejscowość oraz każde osiedle będzie dysponowało tzw budżetem obywatelskim. Im więcej zameldowanych mieszkańców, tym wyższa kwota do wydania. (Na jedną osobę przypada 20 zł)./ oprac Anna Wrzesień

Reklama