NID rozdał nagrody Zabytek Zadbany w Żyrardowie

Najstaranniej odrestaurowane kościoły, pałace, ogrody i obiekty poprzemysłowe zostały docenione podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie. Generalny Konserwator Zabytków wręczył nagrody w konkursie Zabytek Zadbany ich właścicielom lub zarządcom. Tego dnia odznaczenia i medale Gloria Artis otrzymali też zasłużeni dla Kultury Polskiej, którzy poświęcili się ratowaniu zabytków.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

O prestiżową nagrodę Zabytek Zadbany ubiegało się 75 obiektów. Spośród nich wybrano 5 najcenniejszych: budynek danej rejencji w Szczecinie, Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej Górze, Wieżę Piastowską w Opolu, Cerkiew prawosławną w Hańczowej i Dworzec Kolejowy w Puszczykówku.

Zdaniem prof. Małgorzaty Rozbickiej Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest to szczególnie ważna nagroda w dzisiejszych czasach, kiedy wiele miejsc poszukuje swojej tożsamości.

Nie przypadkiem tegoroczna Gala odbywała się w Żyrardowie. Przed rokiem dwa tutejsze zabytki uzyskały nominację w konkursie Zabytek Zadbany: Resursa oraz Stara Przędzalnia, która zdobyła nagrodę./Anna Wrzesień

 

 

Reklama