Żyrardowska palma wielkanocna ze szpulek i lnu

Szpulki, nici i lniane tkaniny, zamiast bazi, suszonych kwiatów, traw i zbóż. Tak będzie wyglądała palma wielkanocna, nad którą pracuje Stowarzyszenie Fabryka Feniksa z Żyrardowa. Palma ma mierzyć nawet do 8 metrów długości i będzie reprezentować pofabryczne miasto w czasie dorocznych uroczystości Niedzieli Palmowej w łowickiej katedrze.

 palma_1

Młodzież z Fabryki Feniksa pracuje nad palmą od dwóch tygodni, artystycznie wspiera ich żyrardowianka Beata Sodoś.

 Palma powstaje w halach byłej Fabryki Wyrobów Lnianych. Pomysł jej stworzenia wyszedł od ks. Adama Bednarczyka proboszcza parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.

SONY DSC

 Palma może ważyć nawet do 40 kg. W Niedzielę Palmową reprezentacja z Żyrardowa pojedzie z palmą, by uczestniczyć we mszy św w łowickiej katedrze, celebrowanej przez ks. biskupa Andrzeja Dziubę, a następnie weźmie udział w konkursie na najbardziej okazałą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Niezwykłe dzieło będą też mogli podziwiać mieszkańcy Żyrardowa, zapewnia Jacek Rubikowski z Fabryki Feniksa. Po niedzielnych uroczystościach plama wróci do miasta, gdzie trafi w godne miejsce. /Anna Wrzesień

Reklama