Obelisk na ziemi Józefa Chełmońskiego w setną rocznicę śmierci malarza

 j2

Mieszkańcy Kuklówki ufundowali obelisk upamiętniający słynnego artystę malarza, wybitnego przedstawiciela realizmu- Józefa Chełmońskiego w setną rocznicę jego śmierci. Obelisk stanął na ziemi dawniej należącej do twórcy.

– Czyż może być wspanialsze miejsce, w oddali dworek i park gdzie tworzył Józef Chełmoński, stoimy na ziemi którą uprawiał, która była dla niego natchnieniem- mówił Jacenty Suzdorf rozpoczynając spotkanie.

-Józef Chełmoński Herbu Prawdzic

1849-1914

W hołdzie wielkiemu malarzowi wsi polskiej

który mieszkał i tworzył w Kuklówce w latach 1888-1914

W 100 rocznicę śmierci kamień ten ufundowali

mieszkańcy Kuklówki-

członkowie Stowarzyszenia Nasza Kuklówka

6 kwietnia AD 2014 –

Napis wyryty w kamieniu ma przypominać wybitnego mieszkańca.

-Chełmoński nabywał gospodarstwo w Kuklówce w dwóch ratach- przypomniał Stanisław Aust prawnuk malarza (dziś razem z rodziną mieszkający w słynnym dworku). Pierwsze sześć hektarów gruntu kupił w 1888 roku, kolejne sześć hektarów w 1900 roku. -Jak ja tego nie kupię, to zasłonią mi niebo i ziemię- mówił do Marii Górskiej. A Chełmoński chciał obserwować przyrodę, którą kochał, była dla niego inspiracją.

j20

Tutaj w Kuklówce powstają jego dzieła takie jak między innymi: Kaczeńce, Bociany, Odlot ptactwa.

– Uważam ,że dzisiejsza inicjatywa jak i inne powinny się spotykać ze wsparciem nie tylko władz Gminy ale również społeczności- mówiła Wójt Radziejowic Urszula Ciężka. -Każda inicjatywa oddolna powinna nas łączyć. Cieszę się ,że są podejmowane. Dziękuję społeczności Kuklówki, Wiesławowi Zakrzewskiemu, Jacentemu Suzdorfowi- dodała Wójt Gminy Radziejowice. Podziękowała też i pamiątkę przekazała Grzegorzowi Stefańskiemu Wójtowi Kocierzewa Południowego, Gminy w której urodził się Józef Chełmoński. Później już obelisk został oficjalnie odsłonięty i poświęcony.

j15

-Wdzięczność jest przejawem wielkiej duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci- mówił Ksiądz Andrzej Sadowski, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Kuklówce. Patronem Honorowym wydarzenia był Jacek Kozłowski Wojewoda Mazowiecki.-Nie wahaliśmy się ani chwili żeby objąć patronatem te uroczystości. Mamy Fryderyka Chopina, mamy Józefa Chełmońskiego, mamy społeczność która jest dumna z tego ,że mieszkał tutaj i tworzył przepiękne obrazy. Dzieła te rozsławiają nas na na całym świecie- mówiła Jagoda Miszewska Dyrektor Biura Wojewody Mazowieckiego.

Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej rozpoczęły recytację wierszy. Po części oficjalnej Stanisław Aust zaprosił do swojej posiadłości, można było obejrzeć dom w którym mieszkał i tworzył do końca swoich dni Józef Chełmoński, tutaj też zakończył życie w 1914 roku. Te niezwykłe wrażenia w przepiękny dzień, w majowym słońcu stały się niezapomnianym przeżyciem. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili na spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z Łaguszewa. Trzecia ostatnia część spotkania to piknik oraz możliwość obejrzenia wystawy starych narzędzi rolniczych i domowych. Uroczystości w Kuklówce zgromadziły wielu miłośników twórczości malarza ale też pasjonatów lokalnej historii, uczniów, samorządowców, artystów, pedagogów, historyków sztuki.

Justyna Napierała

Reklama