Szybowce w Izdebnie Kościelnym

Właściciele szybowców o rozpiętości skrzydeł do 4 metrów oraz powyżej 4 metrów będą konkurowali w III Zawodach Makiet Szybowców na lotnisku w Izdebnie Kościelnym w najbliższy weekend 19 i 20 lipca. Starty rozpoczną się między 10 a 11.00. Szybowce będą oceniane za długość lotu oraz precyzję lądowania.

szybowiec

 

To niezwykle widowiskowe zawody, ponieważ można oglądać nie tylko współczesne modele szybowców, ale i te przedwojenne o jaskółczych kształtach skrzydeł. Będzie można zobaczyć m.in. takie modele szybowców przedwojennych (lata 30 te) jak PWS 101 czy Orlik.

Najpierw szybowce zostaną wyniesione przez holownik na wysokość około 1000 metrów, gdzie zostaną odczepione. Szybowce będą musiały utrzymać się w powietrzu przez 10 minut (nie będzie to łatwe), a następnie precyzyjnie wylądować, im bliżej wyznaczonej linii lądowania tym lepiej.

Obecność na zawodach zapowiadają też inni miłośnicy latania. W Izdebnie wyląduje też samolot z silnikiem odrzutowym, który ma zaprezentować możliwości samolotu w przerwie startów i uatrakcyjnić zawody.

Zawody na prywatnym Lotnisku w Izdebnie Kościelnym potrwają dwa dni 19 i 20 lipca. Starty przewidziane są od godziny 10.00. Przed rokiem w zawodach wzięło udział ponad 20 modeli. Wstęp dla widzów jest wolny. J&A Media

Reklama