Bieg Solidarności w Żyrardowie

SONY DSC SONY DSC

Jedni z miłości do biegania i aktywnego spędzania wolnego czasu, inni z przekonania że międzyludzka solidarność potrafi zmieniać świat i warto o tym pamiętać. Grunt, że blisko 100 osób przyszło w niedzielę 31 sierpnia pod Bramę Solidarności w Żyrardowie (historycznie główną bramę wejściową do zakładów lniarskich) by wesprzeć idę solidaryzmu, upamiętnić 34 rocznicę porozumień sierpniowych lub przebiec około dwukilometrowy dystans.

SONY DSC

Brama Solidarności, dziś prowadząca do dzielnicy loftów Starej Przędzalni i Loftów de Girarda, zyskała swoją nazwę przed rokiem, kiedy w bramie umieszczono tablicę pamiątkową oraz powiększone zdjęcia ze strajku w zakładach lniarskich z 1981 roku

Tamten strajk trwał od 12 października do 14 listopada 1981 roku. Wśród żądań strajkujących dominowały dotyczące sprawiedliwego podziału żywności, poprawy zaopatrzenia w sklepach i aptekach, a także poprawy jakości usług w żłobkach, przedszkolach, szpitalach i stołówkach zakładowych.

Prócz zdjęć ze strajku, wizyty Lecha Wałęsy w Żyrardowie oraz Mszy św. odprawianej w czasie strajku w bramie Starej Przędzalni prowadzącej do dzielnicy loftów, odsłonięto listę żądań komitetu strajkowego, oraz tablicę pamiątkową poświęconą strajkowi z 1981 roku.

 Brama „Solidarności” ma wymiar symboliczny dla historii przemysłowego miasta. To tu w 1883 roku wybuchł pierwszy strajk na ziemiach Polski. Wówczas do protestu przystąpiły kobiety, najciężej pracujące w zakładach i najgorzej opłacane. Strajk szybko rozszerzył się i został krwawo stłumiony.

Uczestnicy Biegu Solidarności wystartowali spod Loftów de Girarda, pobiegli ulicą Okrzei, Wyspiańskiego, przez Park Dittricha do ulicy Żeromskiego. Meta mieściła się na Torze Kolarskim.

Najszybsi uczestnicy biegu zostali nagrodzeni pucharami i wyrazami uznania, wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

Zwycięzcy Biegu Solidarności:

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

Reklama