Sezon dożynek w pełni

Ruszył sezon Dożynek. We wszystkich gminach oraz niektórych miastach Mazowsza Zachodniego pod koniec lata odbywa się doroczne święto plonów. To rodzaj barwnych festynów z programem artystycznym i zabawami ale wszystkie mają wspólny mianownik.

SONY DSC

Ich podstawą są Msze Święte dziękczynne za tegoroczne zbiory, ze składaniem darów w postaci: chleba, owoców, warzyw czy miodu a potem zabawa.

Dożynki to również wieńce dożynkowe, którymi popisują się grupy mieszkańców i poszczególne wsie. Niektóre wieńce to prawdziwe dzieła sztuki. W wielu gminach organizowane są specjalne konkursy, w których nagradzane są te najbardziej pomysłowe i najpiękniejsze.

Święto plonów to dzielenie się chlebem, w niektórych gminach: chlebem i miodem. To również wyroby własnej roboty i możliwość spróbowania ciast, pierogów, bigosów, kiełbas, podrobów, miodów itp. Nie brakuje też rękodzieła ludowego i artystycznego.

Po latach wraca moda na zespoły ludowe śpiewające dawne pieśni i przyśpiewki, coraz częściej również w tej części Mazowsza można usłyszeć dawne kapele ludowe. Zabawy taneczne nadal odbywają się przy zespołach disco polo, ale bywają również kapele podwórkowe, które w niczym nie ustępują następcom.

 

Może czasem sporo w tym kiczu, ale nawet wtedy przebłyskuje przywiązanie do ziemi, wiary i tradycji. Najbliższe dożynki odbędą się w Radziejowicach, kolejne w Wiskitkach i Puszczy Mariańskiej, ale nie brakuje ich również w sąsiednich powiatach./A. Wrzesień 

Reklama