Grodziski dworzec PKP w remoncie

SONY DSC

Prawie stuletni grodziski dworzec kolejowy nawiązujący bryłą do dworów polskich, odzyska blask. Ruszył gruntowny remont budynku. To oznacza też utrudnienia dla pasażerów. jednak dzięki inwestycji zabytek zyska na urodzie i stanie się bardziej funkcjonalny. W przyszłości będzie się tu mieściła informacja turystyczna i siedziba straży miejskiej.

SONY DSC

 

Dworzec kolejowy to symbol nowoczesnej historii miasta i jego gwałtownego rozwoju. Został wybudowany w latach 1922-24 według projektu Romualda Millera. Miał łączyć tradycję i nowoczesność.

 

-Powstał na fali euforii po odzyskaniu niepodległości dlatego chciano żeby ten dworzec reprezentował najlepsze narodowe i niepodległościowe tradycje polskie i tak się w istocie stało- mówi Łukasz Nowacki z Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz.

 

 

Dworzec ma wiele cech dworu polskiego: alkierz, podcienie, dwuspadowy dach i kolumny. Miał też letnią poczekalnię w podcieniach. Z czasem ta została zamurowana. W 1936 roku jego bryła zostało nieco zakłócona nowoczesnymi na owe czasy wiatami peronowymi, które przysłoniły budynek.

 

Dworzec przechodził kilka remontów, ostatni w latach 90 tych. Dzięki trwającej inwestycji wyremontowany zostanie dach, hala dworcowa, kasy, elewacja oraz otoczenie dworca. Sprzed dworca zniknie wiata, dzięki czemu bryła budynku znów będzie widoczna. Dodatkowo budynek zyska iluminację, która podkreśli jego urodę po zmierzchu.

 

Wyremontowany dworzec będzie służył nie tylko pasażerom kolei. Dzięki przebudowie część pomieszczeń zyska nowe przeznaczenie.

 

-Okazało się, że możemy wykorzystać część tych pomieszczeń i umieścić tam Centrum Informacji Turystycznej i straż miejską- mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

 

Remont dworca będzie kosztował ponad 4,5 mln zł. Zakończy się jesienią 2015 roku. J&A Media

 

 

 

Reklama