Wierzba dla Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

SONY DSC

Pierwsze miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne Wierzba za najlepszą wystawę na Mazowszu w 2013 roku otrzymało Muzeum Mazowsza Zachodniego w czasie Gali konkursu w Żyrardowie. Placówka ma co świętować. Do tej pory otrzymywała wyróżnienia i statuetki, ale z zasady były to trzecie miejsca. Wystawa zatytułowana „Dom Państwa Markwartów. Ślad życia w dawnym Żyrardowie.” została doceniona za swego rodzaju uniwersalność. To wystawa złożona z pamiątek przechowywanych i przekazanych muzeum przez wnuczkę państwa Markwartów Barbarę Michejdę- Pinno mieszkającą w Warszawie. Stanowiło ją około 100 przedmiotów zarówno codziennego użytku, jak i rodzinnych pamiątek, takich jak świadectwo konfirmacji, czy dokumenty z pensji dla dziewcząt w Żyrardowie.

SONY DSC

Gala wręczenia nagród Mazowieckie Zdarzenie Muzealne Wierzba odbyła się w Żyrardowie. Jej gospodarzem byli Marszałek Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki. Galę poprowadziła aktorka Joanna Trzepiecińska, pochodząca z Żyrardowa. W kategorii małych muzeów Wierzbę otrzymały też muzea z Legionowa i Kozienic. 

W drugiej części uroczystości muzealnicy udali się na spacer po zabytkowej części miasta. Następnie odbył się wernisaż wystawy „Ikona. Słowo, droga, modlitwa.” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Ikony pochodzą ze zbiorów stosunkowo nowego Muzeum Ikon w Supraślu. Na wystawę trafiło około 80 ikon, przeważnie XIX wiecznych. Są to zarówno cenne ikony w kosztownych koszulkach złotych i srebrnych, czasem wysadzanych drogocennymi kamieniami, jak i ikony małe, podróżne.

 

W piątek 19 września został też oficjalnie zaprezentowany najnowszy obraz w jedynej w Polsce Galerii Prac Józefa Rapackiego -Nokturn. /Anna Wrzesień

Reklama