Artyści na rzecz Młyna w Korytowie

SONY DSC

Został zbudowany 140 lat temu, by dostarczać mąkę dla osady fabrycznej w Żyrardowie, dziś popada w ruinę. Degradacji potężnego młyna nie zatrzymało nawet wpisanie go kilka lat temu do rejestru zabytków. Dziś stop niszczeniu młyna mówią trzej artyści z Żyrardowa, którzy w Radziejowicach prezentują pomysły na jego zagospodarowanie, organizują koncerty i zapraszają do dyskusji na temat zachowania zabytku.

SONY DSC

 

Młyn w Korytowie zbudowali właściciele żyrardowskiej fabryki (Hielle i Dittrich )pod koniec XIX wieku. Akt notarialny kupna działki pod młyn pochodzi z 1870 roku. Z założenia miał dostarczać mąkę dla już wtedy potężnej osady fabrycznej. Został zbudowany podobnie jak fabryka z czerwonej radziejowickiej cegły. Do dziś zwraca uwagę rozmiarami

-Warto zwrócić również uwagę na monumentalną architekturę tego gmachu i olbrzymią skalę tego młyna, nieporównywalną do innych młynów z którymi mamy do czynienia na Mazowszu- mówi Maria Badeńska -Stapp.

SONY DSC

 

 

Czteropiętrowy młyn nad Pisią Gągoliną przestał pracować ponad 40 lat temu. Wielu mieszkańców Korytowa nadal pamięta czasy jego świetności. W opuszczonym, potężnym młynie potencjał zauważyli trzej artyści z Żyrardowa: muzyk Robert Siniarski, grafik Łukasz Kasperczyk i rzeźbiarz Daniel Suchocki. Napisali projekt Młyn w młynie i dziś przekonują, że warto zainwestować w zabytek. Czterokondygnacyjny budynek mógłby pełnić różne funkcje.

-Może by się tu znalazło jakieś małe muzeum rzeki, myślimy o przestrzeni dla NGO-sów, jakimś rodzaju świetlicy, jakimś rodzaju restauracji- mówi rzeźbiarz i twórca wizualizacji Daniel Suchocki. Artyści dostrzegają też wartość młyna jako instalacji, mogącej wytwarzać czystą, ekologiczną energię. Ciekawym rozwiązaniem mogłoby też być powstanie hotelu z przystanią kajakową.

SONY DSC

W niedzielę o 14.00 w radziejowickiej Powozowni startuje projekt Młyn w młynie, a w jego ramach koncerty, wykłady, dyskusje i prezentacja projektu zagospodarowania młyna. Wśród prelegentów znajdą się: etnograf Barbara Rzeczycka, miejski konserwator zabytków Maria Badeńska- Stapp, Jarosław Komża, który przedstawi możliwości pozyskiwania funduszy na rewitalizację obiektów oraz Krystyna Lenarczyk (Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Energii). Na rzecz zabytkowego młyna wystąpią: Robert Siniarski, Kuba Sokołowski, Mały Patatay oraz Grupa Perkusyjna „Comparsa”.

SONY DSC

 

Artyści wierzą, że ich projekt odmieni los młyna w Korytowie.

-Wszystkie wydarzenia towarzyszące tej akcji mają spowodować, ze ten młyn w końcu albo zostanie sprzedany, albo właściciel który ma ten młyn zacznie w niego inwestować-mówi grafik Łukasz Kasperczyk.

Pomoc inwestorowi obiecuje powiat żyrardowski, który jest skłonny zawrzeć partnerstwo publiczno- prywatne i razem ubiegać się o fundusze na jego remont.

Młyn w Korytowie z czynnymi stawidłami, jest położony obok stawów w Korytowie. Został wpisany w 2009 roku do rejestru zabytków jako dziedzictwo Mazowsza Zachodniego razem z przyległym terenem w widłach dróg do Mszczonowa i Żyrardowa oraz do Radziejowic. Jego właściciel wycenia go na ponad pół mln zł./ Anna Wrzesień

SONY DSC

Reklama

2 komentarze to “Artyści na rzecz Młyna w Korytowie”

  • kamil

    wiatam jestem mieszkancem zrdw nie dawno kupilem dom w korytowie fajnie by bylo jak by ten mlyn odrestaurowano i zrobiono restauracje zeby mozna bylo jechac z rodzina na obiad ten lasek tez powinien byc zagospodarowany mini park z lawkami