Wyprawa badawcza- Śladami Filipa de Girarda

Dwa żyrardowskie stowarzyszenia porozumiały się w sprawie zorganizowania Wyprawy badawczej – Śladami Filipa de Girarda. Wyprawa ma się odbyć wiosną 2015 roku do francuskiego Lourmarin, miejsca urodzenia Filipa de Girarda. Porozumienie podpisały 7 października Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic (prezes Andrzej Rakszewski) oraz Polskie Stowarzyszenie Wideofilmowców (Grzegorz Nowakowski).

DSCF7077

Celem wyprawy jest nawiązanie formalnej współpracy z Muzeum Filipa de Girarda w Luormarin, dokumentacja miejsc oraz pamiątek związanych z Filipem de Girardem (fotograficzna i filmowa), spotkanie z mieszkańcami miasta i jego władzami oraz zaprezentowanie filmów o Żyrardowie, fabryce oraz znaczeniu Filipa de Girarda w historii miasta, a także odwiedzenie Paryżu, gdzie zmarł Filip de Girard. Wyprawa dotrze też do unikalnych przyrodniczo miejsc w pobliżu Luormarin.

Dokumentacja zgromadzona w czasie wyprawy posłuży do powstania filmu oraz wystawy podsumowującej wyjazd. Podobna wyprawa badawcza odbyła się 9 lat temu. Wówczas grupa mieszkańców Żyrardowa, a także przedstawiciele miasta i powiatu udali się do Krasnej Lipy w Czechach – miejsca urodzenia rodu Dittrich i pobliskiego Krasnego Buku, gdzie mieszkała rodzina Hielle. Powstał wówczas bogaty materiał fotograficzny i filmowy prezentowany w Telewizji Żyrardowskiej, były wzmianki w lokalnej prasie, ale dorobek tego wyjazdu nie został w pełni wykorzystany. zabrakło np. oficjalnego porozumienia z Miastem Krasna Lipa ( w polskim tłumaczeniu: Piękna Lipa) i nawiązania bliższej współpracy obu miast. Organizatorzy wyprawy mają nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Nieformalnym ambasadorem nowej wyprawy zgodził się być autor biografii Filipa de Girarda Philippe Girbal z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Filipa de Girarda w Luormarin, który w ostatnich dniach odwiedził Żyrardów. W wyprawie weźmie też udział radny Rady Miasta Żyrardowa, ambasador Światowych Dni Młodzieży Krzysztof Dziwisz. /red

Reklama