Prawie 9 tys na ratowanie zabytkowych nagrobków w Żyrardowie

SONY DSC

1 listopada, w pierwszym dniu kwesty na blisko 150 letnim żyrardowskim cmentarzu zabrano w sumie 8973 złote. Zbiórka trwała od 7 do 15.00. Podobnie jak w latach ubiegłych z członkami Stowarzyszenia Fabryka Feniksa kwestowali politycy, artyści, samorządowcy, dyrektorzy placówek i wolontariusze. Kwesta będzie kontynuowana 2, 8 i 9 listopada. W kolejne dni datki będzie można wrzucać jedynie do puszek stojących przy bramie cmentarnej. Renowacja jednego, zabytkowego nagrobka to od kilkunastu do kilkudziesięciu tys zł.

SONY DSC

Tym razem datki zostaną przeznaczone na renowację ostatniego dużego i cennego nagrobka figuralnego na cmentarzu. Będzie to ostatni zabytkowy anioł. Pieniądze z ostatniej zbiórki zostały przeznaczone na renowację rzeźby płaczki, jednej z cenniejszych na zabytkowej żyrardowskiej nekropolii, podkreśla konserwator zabytków Piotr Owczarek.

Żyrardowski cmentarz został założony przez fabrykantów 1874 roku i podzielony na kwatery dla różnych wyznań. Do dziś przetrwało około 200 cennych, zabytkowych nagrobków. Na pilne prace konserwatorskie czeka jeszcze około 100 nagrobków. Drugie tyle czeka na wpis na listę zabytków.

SONY DSC

SONY DSC

Pierwszą kwestę przeprowadzono 8 lat temu z inicjatywy Jacka Czubaka, prezesa Stowarzyszenia Fabryka Feniksa. Wówczas odrestaurowano nagrobek Marii Marcellin, jedynego potomka rodziny Dittrichów, fabrykantów, założycieli miasta Żyrardowa. / AW

Reklama