Zostań dawcą – pomóż chorym na białaczkę!

dawcy

 

Aby zostać dawcą trzeba zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. W Żyrardowie będzie można to zrobić 6 grudnia br w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym.

 Każdego dnia ponad 20 osób w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę lub innego rodzaju nowotwór krwi. To choroba, która nie wybiera: atakuje dzieci, młodzież, dorosłych. Jeśli chemioterapia i naświetlanie nie pomagają, jedyną szansą – dla wielu chorych – jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Fundacja DKMS zachęca, aby każdy chętny zarejestrował się w bazie potencjalnych Dawców.

Przeszczep szpiku lub komórek macierzystych to zabieg, który ratuje życie. Nie będzie możliwy, jeśli w bazie potencjalnych Dawców zabraknie osoby, której tkanki zapewnią zgodność genetyczną z tkankami chorego.

Dzień Dawcy w Żyrardowie odbędzie się w sobotę 6 grudnia. Tego dnia w godzinach 10-16 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie, każdy chętny w wieku 18-55 lat, będzie mógł zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Organizatorem Dnia Dawcy w Żyrardowie jest Fundacja DKMS. Inicjatorem przedsięwzięcia i szefem żyrardowskich wolontariuszy jest Krzysztof Łęcki.

W Polsce zostało już zarejestrowanych ponad 500 tysięcy potencjalnych Dawców, z których blisko 150 tysięcy zostało już Dawcami. Każdemu przysługują przywileje podobne do tych, którymi cieszą się krwiodawcy. Ważniejszy od przywilejów jest jednak inny fakt – każdy, kto oddaje komórki macierzyste – drugiemu człowiekowi pomaga w walce z białaczką, a często – ratuje życie… Zapraszamy do udziału.

Reklama