Grodziskie Sploty 2015

Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, spacer historyczny i pokazy tańców. Trwają przygotowania do Grodziskich Spotkań Międzykulturowych Sploty 2015.

Po raz trzeci w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się szereg wydarzeń związanych z wielokulturową historią miasta. Otworzą je uroczystości upamiętniające rocznicę likwidacji grodziskiego getta, po którym zniknęło z miasta około 3 tys Żydów. Już wiadomo, że 12 lutego weźmie w nich udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Trzon Splotów stanowi historia grodziskich Żydów, bo to oni przez 4 wieki stanowili dużą część społeczności miasta. Jednak Grodziskie Spotkania Międzykulturowe to nie tylko przypomnienie historii jednej mniejszości narodowej. Wystawa, która zostanie otwarta 13 lutego będzie poświęcona niemieckim fabrykantom, austriackim rzemieślnikom, czeskim przedsiębiorcom czy osetyńskim arystokratom, żyjącym w mieście na przełomie XIX i XX wieku, którzy tworzyli przemysł w mieście oraz elitę intelektualną. W ciągu trzech tygodni (od 12.02 do 1 .03) będzie można przyjrzeć się tradycji wielu narodów, wśród wydarzeń znalazły się m.in. pokaz i warsztaty tańców bretońskich i francuskich, tradycyjny turecki teatr cieni czy koncert zespołu Wielbłądy, sięgającego po muzykę Afryki, rejonu rzeki Missisipi, elementy muzyki arabskiej, perskiej, ormiańskiej, oraz rodzimego folkloru. Nie zabraknie też spacerów historycznych po Grodzisku Mazowieckim śladami innych narodowości, które poprowadzi Łukasz Nowacki. Grodziskie Spotkania Międzykulturowe Sploty 2015 będą odbywać się od 12 lutego do 1 marca 2015 roku. Ich koordynatorem i organizatorem jest Galeria Etnograficzna, Willa Radogoszcz.

 banerek poziom sploty-1

Uroczystości plenerowe w 74. rocznicę likwidacji getta grodziskiego

z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha

12 lutego (czwartek), godz. 17.30, ul. 11 Listopada (deptak)

Obchody 74. rocznicy wydarzenia, które przyniosło kres trwającej blisko cztery stulecia obecności przedstawicieli społeczności żydowskiej w Grodzisku. W wyniku akcji przeprowadzonej między 10 a 14 lutego 1941 roku przez okupantów niemieckich Grodzisk opuściło na zawsze ponad 3 tysiące żydowskich mieszkańców, którzy przez pokolenia tworzyli koloryt i oblicze tego miasta. 12 lutego, jak co roku staniemy w miejscu, gdzie znajdowała się brama do getta grodziskiego, aby wspomnieć i objąć modlitwą żydowskich obywateli Grodziska.

Koncert pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu Chóru Żydowskiego Clil

12 lutego (czwartek), godz. 18.30, Willa Radogoszcz

Rocznicowy koncert, podczas którego zabrzmią tradycyjne utwory wykonywane w getcie łódzkim, przywołujące świat ginącej kultury, żydowskiej Atlantydy, pogrążającej się w odmętach wojennego chaosu. Chór Żydowski „Clil” (hebr. dźwięk, brzmienie) jest amatorskim chórem żydowskim, który tworzą osoby o różnym wyznaniu i pochodzeniu. Celem Chóru jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych oraz krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur. Repertuar Chóru obejmuje piosenki w językach hebrajskim, aramejskim, jidisz oraz ladino.

„Przyjechałem do Grodziska szczęśliwie…” – wystawa plenerowa

13 lutego – 28 lutego

Ekspozycja prezentująca wielokulturowy pejzaż miasta na przełomie XIX i XX wieku, ukazująca udział przedstawicieli rozmaitych narodów – niemieckich fabrykantów, austriackich rzemieślników, żydowskich kupców, czeskich przedsiębiorców czy reprezentantów osetyńskiej arystokracji – w tworzeniu potencjału gospodarczego i intelektualnego Grodziska.

Pokaz i warsztaty tańców bretońskich i francuskich

Prowadzenie: Rafał Kwietniewski (akordeon) i Tomasz Biela (gitara)

14 lutego (sobota), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Tradycyjna muzyka z różnych regionów Francji, od Bretanii po kraj Basków, wykonywana na akordeonie diatonicznym z towarzyszeniem gitary – do tańca i posłuchania. W programie mazurki, walce, chapeloise, rondeau, fandango, scottish, bourree i wiele innych.

Spacer historyczny „Szlakiem Chasydów”

prowadzenie: Łukasz Nowacki

15 lutego (niedziela) godz. 14.00, start: cmentarz żydowski (ul. Żydowska)

Na trasie dorocznego spaceru znajdą się świadectwa istnienia miasta dwóch narodów – polskiego i żydowskiego Grodziska: kamienice, place, zabytkowy cmentarz żydowski, miejsce po synagodze i dworze rabina czy ostatnia ocalała kuczka.

Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

monodram w wykonaniu Sławomira Hollanda (na podstawie książki Zvi Kolitz)

15 lutego (niedziela), godz. 17.00, Willa Radogoszcz

Na poły legendarny tekst, odnaleziony w ruinach warszawskiego getta, stanowiący modlitwę spisaną w ostatnim dniu życia przez Żyda – współczesnego Hioba, świadka zagłady swojego świata, w poruszającej interpretacji aktora warszawskiego teatru Ateneum Sławomira Hollanda.

Tradycyjny turecki teatr cieni

Spektakl dla dorosłych „Huśtawka” w wykonaniu Teatru Ka.

20 lutego (piątek), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Zawiłości ludzkiego losu, zmagania temperamentów, nietuzinkowi bohaterowie, gorące uczucia i erotyczne podboje – to wszystko i jeszcze więcej znajdziemy za parawanem klasycznego tureckiego teatru cieni. Adresowany do dorosłych widzów spektakl „Huśtawka” jest najnowszą, premierową propozycją Teatru Ka, słynącego z mistrzowskich przedstawień historii spoczywających w skarbcu kultury tureckiej.

Spacer historyczny „Grodzisk – miasto wielu wyznań”

prowadzenie Łukasz Nowacki

21 lutego (sobota), godz. 14.00, start: Gedeon Richter – wejście główne (ul. Poniatowskiego)

Spacer wiodący po miejscach ukazujących wielowyznaniowy charakter Grodziska, kamienicach prawosławnych oficerów rosyjskich, fabrykach ewangelickich przemysłowców, zabytkowych nekropoliach, obiektach kultu, a także istniejących współcześnie ośrodkach religijnych.

„Entele, pentele…” – gra edukacyjna dla dzieci

21 lutego (sobota), godz. 14.00, Willa Radogoszcz

Prowadzenie: Anna Woźniak i Mariola Goździkowska

Temat wielokulturowości podjęty w atrakcyjnej formie gry edukacyjnej zrealizowanej w przestrzeni willi Radogoszcz, prowadzącej młodych uczestników do odkrycia tajemnicy inności jako składnika naszej rzeczywistości.

Koncert zespołu „Wielbłądy”

21 lutego (sobota), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Muzyczne spotkanie tradycji muzycznych z Afryki i rejonu rzeki Missisipi, w którym można także odnaleźć wpływy muzyki arabskiej, perskiej i ormiańskiej, a nawet elementy rodzimego folkloru w postaci oberka splatającego się z afrykańskimi melodiami.

Opowieści o Buciku Flamenco – interaktywny spektakl dla dzieci

Wykonanie: Mirella Gliwińska – opowieść, Nadia Mazur – taniec, kastaniety, cajon, wachlarz, mantan, suknia z trenem

22 lutego (niedziela), godz. 13.00, Willa Radogoszcz

Muzyczno-taneczna opowieść o buciku, który poznając nowych przyjaciół – instrumenty do tańca flamenco – dowiaduje się, do czego służą gwoździki w jego podeszwie i obcasiku oraz przekonuje się, jak wiele ciekawych rzeczy można zrobić w grupie.

„I to wszystko zamienia się w taniec”

filmu dokumentalny, reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, Polska 2012, 44 min
27 lutego (piątek), godz. 18.00, Willa Radogoszcz
Bohaterem filmu jest tancerz i aktor Feliks Fibich, który rozpoczął karierę u boku Judith Berg, jednej z najwybitniejszych tancerek żydowskich okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej oboje – już jako małżeństwo – wyemigrowali do USA, gdzie ich misją stało się kultywowanie kultury i języka jidysz. Pół wieku później Feliks Fibich powrócił do kraju swojego dzieciństwa, by uczyć młodych polskich Żydów utraconej tradycji.

Kathak i flamenco – wieczór tańca

Występują: Nadia Mazur (flamenco) i Magdalena Niernsee (kathak)

28 lutego (sobota),godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W jego postaci można odnaleźć pewne podobieństwa do indyjskiego tańca kathak. W szczególności typowe dla tego stylu ruchy ramion, dłoni i palców oraz stepowanie przypominają taniec andaluzyjskich Cyganów. W obu tańcach przekazywane są najcudowniejsze historie.

Dźwięki i szepty stepów – spektakl dla dzieci

Występują: Joanna Kasztelaniec – opowieść, Hubert Połoniewicz- kanon, ney, flet turkmeński

1 marca (niedziela), godz. 13.00, Willa Radogoszcz

Bajka turkmeńska wykonywana przy akompaniamencie tradycyjnych bliskowschodnich instrumentów, opowiedziana słowem, gestem, śpiewam i animacją postaci lalkowych.

Od niewoli do wolności – historia Capoeiry.
1 marca (niedziela), godz. 16:30, Willa Radogoszcz
Pokaz grupy Grodziskiego Klubu Sportowego Capoeira, mieszczącego się w SP nr 4, w dzielnicy Łąki. Prowadzenie i treści merytoryczne: trener, capoeirista Jarosław Kaniut (Graduado Tubarao). Grupo de Capoeira Camangula w Polsce miała swój początek w Katowicach, w 1998 roku, kiedy odbył się pierwszy trening prowadzony przez brazylijskiego mistrza Mestre Nem – Wellingtona Leandro de Freitas.

Spotkaniom międzykulturowym towarzyszą zajęcia dla młodzieży połączone z warsztatami street artu i projektowaniem muralu realizowane przy współpracy z Fundacją Klamra

Reklama