Żyrardów ma zły budżet, ale uchwalony

Zły, bez pieniędzy na inwestycje, przeszacowany, z niemal maksymalnym zadłużeniem. Żyrardów ma budżet na 2015 rok. To pierwszy od kilku lat budżet miasta przyjęty przed końcem starego roku. Radni go uchwalili, ale już wiadomo, że jest on tymczasowy, bo prezydent zapowiada jego przekonstruowywanie od pierwszych dni stycznia.

SONY DSC

Co do tego, że budżet na 2015 rok jest zły, zgodni są wszyscy. Jednak tylko radni PiS zagłosowali przeciw niemu lub wstrzymali się od głosu. Ich zdaniem nie można popierać złego planu, jeśli w dodatku nie ma się gwarancji że zmiany nastąpią. Najważniejsze zarzuty PiS w stosunku do budżetu na 2015 rok to niedoszacowanie planu wydatków i zbyt optymistyczne dochody.

-Z naszej analizy wynika, ze założono o około 4 mln dochodów więcej z gospodarki mieszkaniowej, w stosunku do roku poprzedniego, nie uwzględniono też wszystkich zobowiązań za 2014 rok, łącznie z tymi, które RIO nakazywało zapłacić w 2014 roku- tłumaczy Przemysław Brzycki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Słabości nowego budżet widzą również pozostali radni. Jedną z nich jest praktycznie brak pieniędzy na inwestycje. Teoretycznie zapisano na nie ponad 2 mln zł, w rzeczywistości jednak suma ta zastanie pochłonięta przez zobowiązania miasta wobec urzędu marszałkowskiego (udział własny miasta w przebudowie drogi wojewódzkiej nr 719 w granicach miasta).

SONY DSC

Jak się dowiedzieliśmy, z wstępnych analiz wynika, ze nieujawnionych do tej pory zobowiązań może być znacznie więcej, w sumie mogą wynieść około 6 mln zł. To oznacza, że miasto nie tylko może nie mieć pieniędzy na inwestycje, ale też może nie wystarczyć pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców. Jedyna nadzieja we wprowadzeniu oszczędności i konsekwentnej realizacji skromnego budżetu.

Aż trzynastu spośród 21 radnych poparło jednak budżet na prośbę prezydenta Wojciecha Jasińskiego, który nazywa go budżetem wyższej konieczności.

-Okoliczności które zadecydowały o przekonywaniu radnych do jego przyjęcia, były bardzo istotne, między innymi brak płynności finansowej na początku w roku 2015, jak też konieczność dalszego funkcjonowania naszego samorządu- mówi Wojciech Jasiński, prezydent Żyrardowa.

Choć budżet został uchwalony, już wiadomo że jest tymczasowy. Prezydent zapowiada jego nowelizowanie od pierwszych dni stycznia.

Budżet wynosi ponad 114 mln zł. Na inwestycje zapisano ponad 2 mln zł. Przybliżona wartość zadłużenia na 2015 rok to blisko 50 mln zł, ale z analiz radnych wynika, że nie wykazane wcześniej zobowiązania mogą podwyższyć wysokość zadłużenia do ponad pięćdziesięciu kilku mln zł. /AW

Reklama

Jedna odpowiedź to “Żyrardów ma zły budżet, ale uchwalony”

  • tolek

    Redakcja zapomniała dodać w tym artykule jedną zasadniczą informację iż zarówno Radny Józef Kapusta z PIS jak i Radny Przemysław Brzycki z PIS głosowali przeciwko budżetowi pomimo tego iż mieli świadomość że nieuchwalenie budżetu spowoduje że pracownicy Szkół w tym nauczyciele oraz pracownicy budżetowi nie otrzymają w styczniu pensji . Jak widać było to dla nich zupełnie obojętne tak się przejmują losem mieszkańców naszego miasta .

Trackbacks

  •