Bieg dla Żołnierzy Wyklętych

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach – w tym w Żyrardowie – weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.

wykleci

Tym samym Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W Żyrardowie w ramach akcji Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje wspólnie Stowarzyszenie Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności oraz Urząd Miasta Żyrardowa. Do wyboru będą dwa dystanse: na 5 km i 1963 metry. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: www.zyrafazyrardow.pl

Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalka” oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

Ogólnopolskim Organizatorem akcji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Reklama