Rada Miasta daje zielone światło dla remontu w Muzeum Lniarstwa

Żyrardowscy radni znów mówią tak Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Na ostatniej sesji RM radni podjęli decyzję w sprawie przesunięcia 130 tys zł na rozpoczęcie remontu hal muzeum. Zgoda była warunkiem podpisania przez prezydenta Żyrardowa umowy w sprawie dofinansowania na ten cel przyznanego z urzędu marszałkowskiego. Kwota dofinansowania to ponad 750 tys zł. W sumie wartość remontu to blisko 900 tys zł. Gdyby remont nie ruszył, muzeum w organizacji nie mogłoby przyjmować turystów, dla których ma to być w przyszłości jedna z najważniejszych atrakcji.

SONY DSC

-To nie była jednogłośna decyzja, ale większość radnych zgodziła się, by prezydent podpisał umowę i żeby mógł się rozpocząć tak bardzo potrzebny remont- mówi przewodniczący rady miasta Marcin Rosiński.

To kolejna strategiczna decyzja w te sprawie Rady Miasta. Pierwszą nowa rada podjęła pod koniec 2014 roku, kiedy zdecydowała by muzeum nie zostało zlikwidowane. Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński rozważał taką możliwość w związku ze skomplikowaną sytuacją budynku, w którym znajduje się muzeum. Obiekt nie był własnością miasta, był dzierżawiony od firmy znajdującej się w likwidacji. W dodatku komornik wystawił budynek na licytację. Licytacja komornicza, co prawda nie doszła do skutku, ale nadal nie jest wykluczona. Na razie miasto dysponuje wiążącą umową w sprawie dzierżawy części budynku na Muzeum Lniarstwa. Jest też zobowiązane zapewnić należytą opiekę zabytkowym maszynom, znajdującym się na terenie muzeum.

 

Umowa w sprawie otrzymania dotacji unijnej zostanie wkrótce podpisana, niedługo potem miasto będzie mogło rozpocząć remont hal fabrycznych ML./AW

Reklama