Zadbaj o serce, ciesz się życiem

od wtorku 24 marca br.,w powiecie żyrardowskim rusza program profilaktyczny pod kątem wczesnego wykrywania chorób serca i układu krążenia. Z badań skorzystać może każdy mieszkaniec powiatu w wieku od 35 roku życia. Program realizowany przez Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie składa się z 3 etapów. Pierwszy to wywiad i porady pielęgniarki jak dbać o zdrowe serce i cieszyć się zdrowiem oraz badania krwi. Są to badania biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity HDL, LDL, poziom trojglicerdów, glukozę z żyły i CRP. Osoby, u których wyniki będą niewłaściwe czyli będą przekroczone normy, zostaną skierowane do lekarza internisty, który przeprowadzi ponownie badania lub skieruje do lekarza kardiologa i na bezpłatne badanie EKG. Zatrudniony w projekcie kardiolog zdiagnozuje pacjenta i skieruje i przekaże bezpłatnie aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Na tym projekt się kończy. Następnie zdiagnozowany pacjent trafi do poradni kardiologicznej w ramach NFZ. Niestety tu jest już gorzej. Zwykły czas oczekiwania na wizytę u kardiologa w systemie wynosi nawet rok.

serce

Ważne jednak, by badać się regularnie i wcześnie wykrywać choroby układu krążenia. Z badań wynika, że mieszkańcy powiaty żyrardowskiego o 20% częściej zapadają i umierają na skutek chorób układu krążenia niż przeciętni mieszkańcy Polski. W kraju choroby krążenia dotykają co 2 mieszkańca, jest to też jedna z najczęstszych chorób i przyczyn zgonów.

Aby skorzystać z badań profilaktycznych należy zapisać się telefonicznie, pod nr tel 534 597 664, lub zgłosić się do szpitala, gdzie zostanie pobrana krew i przeprowadzony wywiad. W sumie programem profilaktycznym I etapem ma zostać objętych 16 400 osób. Program potrwa do marca 2016 roku. Powiat Żyrardowski pozyskał na jego realizację ponad 2,5 mln zł. /AW

 

Reklama