Kronika PSP Żyrardów

Zatrucie tlenkiem węgla, ulatniający się czad, pożar kompostownika a także usuwanie skutków wichury i wypalania traw. Kronika PSP Żyrardów.

W czwartek 16 kwietnia tuż przed g. 5 rano zastęp z JRG Żyrardów udzielał pomocy załodze karetki pogotowia w transporcie osoby poszkodowanej z jednego z budynków w Mszczonowie przy ul. Bagno.

SONY DSC

Tego samego dnia ok. 9.50 właściciel budynku jednorodzinnego w Tartaku Brzózki poinformował o wyczuwalnym zapachu dymu wewnątrz mieszkania. Do zdarzenia zadysponowano OSP Radziejowice i zastęp z JRG Żyrardów. Na miejscu przewietrzono pomieszczenia, wygaszono palenisko w kominku. Za pomocą miernika gazowego i kamery termowizyjnej stwierdzono, że przyczyna tkwi w nieszczelnym przewodzie kominowym na piętrze. Właścicielowi zakazano użytkowania kominka do czasu wykonania przeglądu przez mistrza kominiarskiego.

 W piątek 17 kwietnia ok. 19.52 na posesji przy ul. Leszno w Żyrardowie z nieustalonych jeszcze przyczyn doszło do pożaru kompostownika. Pięciu strażaków z JRG Żyrardów uporało się z pożarem w ciągu kilku minut.

 W piątek 17 kwietnia ok. 21.37 właściciel budynku jednorodzinnego poinformował o starszej kobiecie, która straciła przytomność prawdopodobnie na skutek zatrucia czadem. Na miejsce zostały wysłane dwa zastępy ratownicze z JRG Żyrardów, OSP Osuchów oraz pogotowie ratunkowe. Ratownicy weszli do środka w aparatach powietrznych, ewakuowali kobietę na zewnątrz budynku i przekazali zespołowi pogotowia. Niestety wysiłki ratowników medycznych nie przyniosły efektu a przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Wewnątrz budynku stwierdzono stężenie tlenku węgla na poziomie 200 PPM, co mogło spowodować utratę przytomności a przy długotrwałym wdychaniu zgon. Wygaszono piec i przewietrzono budynek a właścicielowi polecono wezwać mistrza kominiarskiego celem dokonania przeglądu. Na miejscu obecni byli również policjanci, którzy prowadzili czynności dochodzeniowe.

 W minionym tygodniu strażacy 7 razy interweniowali w związku z wiejącymi wichurami ( 5 złamanych drzew, zerwany fragment dachu, zerwane przewody elektryczne) oraz pochłonięci byli gaszeniem podpalanych traw i łąk. Łącznie na terenie całego powiatu odnotowano 9 takich zdarzeń w tym dwa przypadki pożarów poszycia leśnego.  / Piotr Grzelecki, oficer prasowy PSP Żyrardów

Reklama