2400 dzieci na XXIII Europejskich Biegach Młodych Olimpijczyków w Bielicach

SONY DSC

 

Ceremonia otwarcia z mistrzami olimpijskimi, parada zawodników reprezentujących kilkadziesiąt krajów świata, biegi i medale jak na prawdziwej olimpiadzie. Blisko 2,5 tys zawodników z blisko 100 szkół wzięło udział w sobotę 30 maja w XXIII Europejskich Biegach Młodych Olimpijczyków w Bielicach pod Sochaczewem. Patronat nad imprezą objął m.in. Polski Komitet Olimpijski.

Tak jak w czasie prawdziwych igrzysk olimpijskich zawody w Bielicach rozpoczęła parada reprezentacji poszczególnych krajów przybranych w barwy narodowe poszczególnych państw. Reprezentantami byli uczniowie z polskich szkół, którzy losowali poszczególne kraje. Dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się czegoś więcej o swoim państwie np. gdzie leży, ilu ma mieszkańców, czy w jakich dyscyplinach sportowych jego mieszkańcy są najlepsi.

W ceremonii otwarcia wzięli udział również wybitni sportowcy tacy jak mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, który przyznał, że w tej olimpiadzie sam startowałem czterokrotnie, w dodatku bez sukcesów, ale wspomina je z wielkim sentymentem. Przyznał również, że chciałby znów w niej wystartować, ale pewnie za jakiś czas przyjedzie tu ze swoimi córkami.

Biegi odbywały na kilku dystansach w różnych grupach wiekowych, podobnie jak pierwsze zorganizowane przez Mieczysława Głuchowskiego, dyrektora Biegów Młodych Olimpijczyków ponad 20 lat temu.

-Coś chciałem zaproponować masowego, w związku z tym powstał pomysł na bieganie w lesie gawłowskim. Wąskie dróżki, podbiegi, zbiegi, trasy trochę niebezpieczne, ale już wtedy 940 dzieciaków przyjechało do nas z całej Polski- wspomina.

W tej edycji na zaproszenie odpowiedziało ponad 2400 dzieci z niemal 100 szkół z całej Polski. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Polski Komitet Olimpijski, Marszałek Senatu czy Polski Związek Lekkiej Atletyki. / Anna Wrzesień/ TVP Warszawa

 

SONY DSC

 

SONY DSC

Reklama