Duch Wojciecha Siemiona żyje

siemion1

Wiersze o teatrze w wykonaniu zawodowych aktorów i uczniów Unii Petrykowskiej, impresje teatralne i malarskie oraz rozstrzygnięcie I Mazowieckiego Konkursu Przyjaciół Słowa im Wojciecha Siemiona. W 5 rocznicę śmierci aktora Wojciecha Siemiona w Mszczonowie spotykali się aktorzy i uczniowie założonej przez niego Unii Poetyckiej.  Wiersze o teatrze i nie tylko, przeplatane były historiami z życia Wojciecha Siemiona.

siemion4

-Jego działalność była bardzo skierowana do młodych ludzi i zawsze mówił tak, że jeżeli chociaż jeden z tych młodych, jedna z tych młodych osób zainteresuje się teatrem czy literaturą czy sztuka w ogóle w sensie takim zawodowym to będzie jego sukces- mówi Barbara Kasper- Siemion, żona Wojciecha Siemiona

W czasie spotkania 14 maja w Mszczonowie został też rozstrzygnięty I Mazowiecki Konkurs Przyjaciół Słowa im Wojciecha Siemiona, na który nadesłano prawie 30 uczniowskich prób poetyckich. Dodatkową nagrodą w konkursie była prezentacja wierszy przez zawodowych aktorów

siemion2

-Trzeba przyznać, że sposób w jaki został ten zewnętrzny świat przedstawiony przez tych młodych poetów, rzeczywiście jest imponujący ponieważ to nie były jakieś wiersze banalne, to były wiersze, które już zawierały elementy jak gdyby analizy tego co się wokół nas dzieje- mówi Andrzej Dębkowski ze Związku Literatów Polskich, juror konkursu.

siemion3

Autorzy nagrodzonych wierszy to najczęściej uczniowie założonej przez aktora Unii Poetyckiej, do której należy 9 mazowieckich placówek.

 

-Bardzo wysoki poziom, przyznam że byliśmy z jurorami zaskoczeni, bogactwem doboru słów, metafor, skojarzeń- powiedziała po finale konkursu Eliza Czapska z Muzeum Władysława Broniewskiego.

Wśród nagrodzonych byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuklówce w gminie Radziejowice

-Tą poezją zaraził nas Wojciech Siemion, w mojej placówce od 8 lat są maratony, w których bierze udział cała szkoła. Mamy też na swoim koncie kilka tomików poezji- podkreśla Irena Skowrońska, dyr Szkoły Podstawowej w Kuklówce.

Jeszcze przed rokiem konkurs został zorganizowany tylko dla szkół unii, zaznacza Grażyna Pływaczewska, dyr Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Ponieważ było bardzo duże zainteresowanie młodzieży z innych szkół, konkurs został rozszerzony na całe Mazowsze.

Patronat nad konkursem objął Związek Literatów Polskich. Wiersze prezentowali przyjaciele aktora: Joanna Kacperska, Jerzy Janeczek oraz Józef Plesa i żona aktora Barbara Kasper- Siemion. /Anna Wrzesień/ zdj. Grzegorz Nowakowski

O Wydarzeniu też w Kurierze Mazowieckim

 

http://warszawa.tvp.pl/20056960/14052015

siemion tvp

Reklama