Gra miejska.Uwolnić Filipa de Girarda!

Tajemnice, zagadki, poszukiwania, dźwięk łańcucha i zatrzaskiwanych drzwi… Tak wyglądała gra miejska „Porwano Filipa de Girarda – poszukiwania skarbu Żyrardowa”, którą zorganizowała 30 maja 2015 r., Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego. Emocjonująca fabuła zabrała uczestników gry w wyjątkową podróż po XIX wiecznym Żyrardowie. Drużynom udało się odnaleźć skarb i przekupić rabusiów. Dzięki temu Filip de Girard odzyskał wolność…

stacja_gabinet_hulki_fot.dagmara_fiszer

Gra miejska rozpoczęła się o godz. 17:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Wtedy porwano Filipa de Girarda. Gracze przenieśli się na trzy godziny w świat końca XIX wieku, kiedy to spółka „Karol Scholz i Współka” postanowiła rozpocząć budowę potężnej fabryki lnu, opartej o wynalazki Filipa de Girarda. To dlatego sprowadziła inżyniera, który (na potrzeby scenariusza gry) po drodze został porwany i wtrącony do ciemnej celi. Rabusie zwrócili się do graczy i zażądali znalezienia skarbu oraz wykupienia inżyniera. W przeciwnym razie nie doszłoby do wybudowania fabryki, a miasto Żyrardów nigdy by nie powstało.

Wyzwanie podjęło sześć kilkuosobowych drużyn. ich zadaniem było rozszyfrowanie wskazówek i odnalezienie dziesięciu punktów kontrolnych ukrytych na terenie osady fabrycznej w Żyrardowie, a następnie wykonanie konkretnego zadania.  Za każde z nich drużyna otrzymała część skarbu – cennego kruszywa oraz kolejną wskazówkę do odnalezienia następnej stacji.

W sumie w grze uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz audiobook „Mój Żyrardów” Pawła Hulki-Laskowskiego. Natomiast zwycięska drużyna w składzie: Jakub Łukasik i Karol Skoneczny, Mateusz Jankowski oraz Damian Bylicki, otrzymała statuetkę-Filipkę- rzeźbę wykonaną z żyrardowskiej cegły.

Zorganizowana przez żyrardowski LOT gra miejska upamiętnia 240. rocznicę urodzin i 170. rocznicę śmierci Filipa de Girarda, twórcy mechanicznego przędzenia lnu, od którego nazwiska powstała nazwa miasta Żyrardów. 

W czasie gry miejskiej powstał kilkuminutowy filmik promujący wydarzenie.

Projekt „Gra miejska. Porwano Filipa de Girarda – poszukiwania skarbu Żyrardowa” został dofinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Partnerami projektu byli Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Wsparcie okazał również Osiedlowy Dom Kultury ŻSM./ na podstawie mat nadesłanego przez LOT Mazowsza Zachodniego/fot. Dagmara Fiszer

Reklama