Najpiękniejsza procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Łowicza

SONY DSC

Bielonki czyli wyszywane koszule zdobione kolorowymi kwiatami, barwne kiecki, chustki, czerwone korale, staniki i zapaski. Ulicami Łowicza przeszła najsłynniejsza polska procesja Bożego Ciała wpisana przed rokiem na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W procesji wzięła udział ponad setka mieszkańców Łowicza w ludowych pasiakach.

SONY DSC

SONY DSC

Mężczyźni, przedstawiciele poszczególnych grup społecznych tradycyjnie nieśli sztandary, chorągwie i feretrony. Kobiety i dziewczęta kolorowe wstążki oraz barwne poduszki. Licznie w procesji uczestniczyły też dzieci w strojach ludowych, które w Łowiczu, zgodnie z tradycją właśnie w nich przystępują do I komunii.

Procesja obeszła 4 ołtarze przyozdobione pasiakami, polnymi kwiatami, zbożami i trawami, a także brzozowymi gałązkami. Te ostatnie po procesji, zostały zabrane przez jej uczestników do domów. Zgodnie z tradycją brzozowe gałązki z ołtarza włożone za obraz mają chronić przez cały rok od trwogi, ognia, nieszczęścia i chorób.

Do późnego wieczora w Łowiczu potrwa piknik folklorystyczny pod nazwą Boże Ciało w Stolicy Księstwa Łowickiego. Na scenie prezentują się zespołu ludowe, na straganach swoje wyroby prezentują rękodzielnicy i twórcy ludowi. Tam można znaleźć gwiozdy i kodry czyli wycinanki kiedyś zdobiące świąteczne łowickie izby./ IAR  Anna Wrzesień

SONY DSC

SONY DSC

 

 

Reklama