Świetlica Profilaktyczno- Wychowawcza na rozstaju

SONY DSC

SONY DSC

Żyrardów nie jest zainteresowany przejęciem Świetlicy Profilaktyczno- Wychowawczej przy ulicy Waryńskiego, którą prowadzi powiat. Nie odwracamy się od dzieci, które tam chodzą, stowarzyszenie będzie mogło ubiegać się o dotację tak jak inne działające w mieście, ale jednostki nie przejmiemy, bo nie mamy na to pieniędzy – oświadczył prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Świetlica działa od 1987 roku i służy dzieciom i rodzinom niewydolnym wychowawczo z czterech okolicznych szkół. Około 50 cioro zapisanych tu dzieci może przychodzić do placówki od 10 do 18.30. Tu odrabiają lekcje, spędzają wolny czas pod okiem pedagogów, chodzą na zajęcia na basen oraz halę sportową, integrują się, uczą się prawidłowych zachowań i wykonują różne prace artystyczne. Przy placówce działa też Stowarzyszenie Świetlik wspierające rodziny, w których występuje przemoc domowa.

Powiat od 3 lat próbuje nakłonić miasto do przejęcia placówki, bo ta służy przede wszystkim rodzinom z Żyrardowa, ale kolejni prezydenci odmawiają. W tym roku powiat przyznał placówce fundusze na pół roku działania. W maju przesunął fundusze, które wystarczą jeszcze na 2-3 miesiące. Co będzie później- nie wiadomo.

Koszt utrzymania placówki i czterech niepełnoetatowych pedagogów to ok 250 tys rocznie./ Anna Wrzesień

Reklama