Ekolodzy przeciw delfinarium w Mszczonowie

Jeszcze nie powstało a już rozpętało burzę. Przeciw powstaniu delfinarium w Mszczonowie protestuje Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Argumentuje, że budowanie komercyjnych delfinariów jest niehumanitarne. Innego zdania jest inwestor, Mazowieckie Centrum Edukacji i Ochrony Mórz, który zapewnia, że obiekt będzie miał przede wszystkim wymiar edukacyjny.

Delfinarium miałoby powstać w Mszczonowie na 0,5 ha działce obok Term. Byłby bodaj największym w Europie i pełniłoby funkcje edukacyjne a w przyszłości być może również rehabilitacyjne. Plany wspiera gmina Mszczonów, która pracuje nad przekształceniem swoich Term w uzdrowisko. – To byłoby doskonałe uzupełnienie naszej oferty- mówi dyr Term Mszczonów Michał Szymański. Gmina liczy też na dodatkowe miejsca pracy (nawet 100), rozwój gminy i nowych gości.

Inwestycji jednak ostro sprzeciwiają się ekolodzy z WWF. Ich zdaniem zamknięcie delfinów w basenach dla celów komercyjnych jest niemoralne, a także narazi je na cierpienie. Pod petycją przeciw inwestycji organizacja zebrała w krótkim czasie blisko 10 tys podpisów.

Zarzuty ekologów odpiera inwestor. Jego zdaniem nie ma mowy o cierpieniu delfinów. Zwierzęta będą pochodziły z hodowli (nie znają więc życia na wolności), trafią tu w grupie z jednego z europejskich delfinariów, będą też miały zapewnione znacznie lepsze warunki do bytowania niż inne w takich obiektach.

Zamieszanie wokół planów postania delfinarium ze spokojem przyjmują mieszkańcy miasta i odwiedzający Termy. Liczą, że obiekt powstanie, a miasto wzbogaci swoją ofertę. WWF broni nie składa, zapowiada złożenie protestów wszędzie gdzie jest to możliwe, również do władz Mszczonowa.

Delfinarium w Mszczonowie może być pierwszym w Polsce. / Anna Wrzesień

Reklama

2 komentarze to “Ekolodzy przeciw delfinarium w Mszczonowie”

Trackbacks

  •