Kronika PSP Żyrardów

Usuwanie skutków weekendowych nawałnic i gaszenie pożarów. Strażacy znów mieli pełne ręce roboty.

wichura4

W poniedziałek 20 lipca od rana kontynuowano usuwanie skutki nawałnicy jaka przeszła nad powiatem w niedzielę, strażacy usunęli 41 powalonych drzew i zabezpieczyli 4 zerwane linie energetyczne.

W poniedziałek 20.07.2015 o godz. 10.21 w Żyrardowie na ul. Krzywej miał miejsce pożar w budynku jednorodzinnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowodzący akcją ustalił, że z okna na pierwszym piętrze budynku jednorodzinnego wydobywa się dym. Drzwi do budynku zostały otworzone z zewnątrz przez przybyłego na miejsce lokatora. W chwili przybycia zastępu straży w obiekcie nie było żadnych osób i nikt nie doznał obrażeń. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu energii elektrycznej głównym wyłącznikiem prądu w budynku. Ratownicy w aparatach powietrznych dostali się do pomieszczenia objętego pożarem, gdzie podany został prąd wody w natarciu. Następnie przeprowadzono dogaszanie. Budynek został przewietrzony przez otwarcie okien i drzwi. Spaleniu i zniszczeniu uległo pomieszczenie łazienki z wyposażeniem. Odymieniu i uszkodzeniu uległa boazeria w przedpokoju. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie awaria grzejnika Na miejscu obecny był d-ca JRG Żyrardów. W akcji udział brały 2 zastępy i 9 strażaków z JRG Żyrardów oraz 4 strażaków z OSP Żyrardów. Akcja trwała 1godz 14 minut,

We wtorek 21.07.2015 o godz. 1.47 w miejscowości Kamion zapalił się budynek gospodarczy. Po przybyciu na miejsce dowódca akcji, stwierdził, że budynek gospodarczy w całości objęty jest płomieniami. Dach budynku zawalił się do środka. Podano 3 prądy wody w natarciu na palący się budynek. Następnie przystąpiono do dogaszania pożaru. Spaleniu uległ dach budynku gospodarczego. W pobliskim budynku mieszkalnym popękały 2 okna od strony pożaru oraz stopił się styropian przyklejony do elewacji. Akcja trwała 1 godz. 50 minut i brały w niej udział 2 zastępy i 9 strażaków z JRG Żyrardów i 10 strażaków z OSP Bartniki i Kamion.

W środę 23.07.2015 o godz. 22.52 w miejscowości Grabce Towarzystwo na ul. Strażackiej miał miejsce pożar stodoły. Po przybyciu na miejsce KDR stwierdził pożar części ściany drewnianej stodoły. Mieszkańcy posesji zaczęli gasić pożar sami przed przybyciem straży. Działania straży polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się odeskowanie stodoły. W godzinnej akcji brał udział jeden zastęp i 4 strażaków z JRG Żyrardów oraz 2 jednostki z OSP: Grabce Towarzystwo i Wręcza i 2 jednostek z OSP Mszczonów razem 21 strażaków.

W sobotę 25.07.2015 o godz. 23.25 w Korytowie przy ul. Szkolnej, prawdopodobnie na skutek celowego podpalenia zapalił się saiding na elewacji budynku sklepu. Pożar ugaszono jednym prądem wody a następnie przeprowadzono prace rozbiórkowe celem usunięcia nadpalonych elementów. Po przyjeździe właściciela konstrukcję budynku sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej. Miejsce zdarzenia w stanie ugaszonym przekazano właścicielowi sklepu a na miejsce wezwano policję celem zabezpieczenia ewentualnych śladów podpalenia. W ponad godzinną akcję zaangażowanych było 5 strażaków z JRG Żyrardów oraz 6 strażaków z OSP Korytów.

Jeszcze dobrze nie uprzątnięto pozostałości po wichurze z poprzedniego weekendu a strażacy ponownie mieli ręce pełne pracy po sobotniej (25 lipca) burzy. Mimo że nie była ona tak potężna jak ubiegło tygodniowa, nie mniej jednak 13 razy wyjeżdżano do usuwania powalonych drzew i złamanych konarów blokujących drogi oraz zabezpieczono jedną zerwaną linię energetyczną./ oprac Piotr Grzelecki PSP Żyrardów

Reklama