Nowe technologie- więcej miejsc pracy w regionie

SONY DSC

SONY DSC

Nowe niszowe miejsca pracy, dzięki inwestycjom w eko technologie oraz w domy dziennego pobytu dla seniorów. Na Mazowszu ruszył cykl konferencji poświęconych zielonym i białym miejscom pracy. W czwartek konferencje z udziałem samorządowców, lokalnego biznesu i ekspertów odbyły się w Sochaczewie i Żyrardowie.

Choć nadal niedoceniane, to nowe technologie i ochrona seniorów mogą wkrótce przynieść nowe miejsca pracy na Mazowszu przekonują eksperci w czasie konferencji „Więcej nowych miejsc pracy w regionie”

-Dzisiaj można te miejsca pracy tworzyć tu, gdzie mieszkamy i w oparciu o bardzo nowoczesne technologie. Przy okazji pozostaje też więcej korzyści na lokalnym rynku- mówi Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy.

Szansą są inwestycje małego biznesu np. mikroelektrownie lub domy opieki seniorów. Takie przedsięwzięcia mogą też liczyć na wsparcie.

-Ministerstwo Polityki Społecznej przygotowało kilka programów, które dotyczą np. dofinansowania miejsc pracy dla przedsiębiorców, którzy będą zatrudniali osoby bezrobotne, absolwentów, osoby zatrudnione na umowach śmieciowych- mówi Sebastian Kowalski- Paszko z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Tu dotacja może wynieść 27 tys zł w skali roku. Ministerstwo chce też udzielać niskooprocentowanych pożyczek na start pierwszej firmy aż do 75 tys zł. Jeszcze większe wsparcie z UE mogą otrzymać np samorządy na montaż baterii solarnych w domach swoich mieszkańców.

-Gmina ułatwia wtedy przeprowadzanie całego procesu inwestycji pozyskania środków, bo tam jest 40 % dotacji i na 60% pozostałej kwoty jest pożyczka na 15 lat- przekonuje Waldemar Pawlak.

Celem konferencji jest przede wszystkim zachęcenie do inwestowania w niszowe działania. I to już przynosi efekty, przyznaje starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

-Do tej pory nie zastanawialiśmy się poważnie nad tymi zagadnieniami. Teraz, kiedy stwarzane są narzędzia w postaci konkretnych projektów unijnych, jak najbardziej poważnie do tego się przymierzamy- powiedział nam po konferencji starosta.

Pomoc mieszkańcom zadeklarował też wice prezydent Żyrardowa Lucjan Chrzanowski.

-Będziemy pomagać tym mieszkańcom, którzy chociażby chcieli skorzystać z programu skierowanego tylko do odbiorców indywidualnych w zakresie odnawialnych źródeł energii- powiedział.

Pierwsza taka konferencja odbyła się w Gostyninie 24 czerwca. W sumie na Mazowszu zaplanowano 10 podobnych z udziałem samorządu, biznesu oraz ekspertów./AW

Reklama