Ponad 100 interwencji po burzach. Kronika PSP Żyrardów.

Powalone drzewa, uszkodzone linie energetyczne i samochody, a także miejscowe podtopienia, to efekt niedzielnej nawałnicy, która przeszła nad powiatem żyrardowskim w sobotę i niedzielę.  Najwięcej zgłoszeń strażacy odnotowali w Żyrardowie, Gminie Radziejowice i Wiskitki. W sumie po nawałnicach druhowie interweniowali ponad 100 razy.

wichura1

fot. Grzegorz Nowakowski

W sobotę wieczorem wyniku silnych wiatrów najwięcej zgłoszeń wpłynęło z gm. Radziejowice z miejscowości: Adamów ,Tartak Brzózki i Radziejowice.

W jednym zdarzeniu w wyniku przewrócenia się drzewa uszkodzeniu uległ dach budynku gospodarczego, samochód osobowy i ogrodzenie posesji. Łącznie było 20 zdarzeń w których brało udział 61 strażaków z JRG Żyrardów oraz OSP Radziejowice, Kuklówka, Korytów, Mszczonów, Grabce Józefpolskie.

W niedzielę przed godz.20, przez Żyrardów przeszła nawałnica zrywając linie energetyczne, powalając drzewa i konary drzew. Ucierpiało wiele pojazdów zaparkowanych pod drzewami. Uszkodzone zostały dachy na 2 budynkach mieszkalnych i 2 budynkach gospodarczych. Łącznie w powiecie w 65 interwencjach brało udział 68 strażaków z JRG Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki, OSP Żyrardów, Wiskitki, Nowe Kozłowice, Mszczonów, Kuklówka, Grabce J., Korytów, Guzów, Radziejowice, Michałów.

Usuwanie skutków tej nawałnicy trwa nadal w poniedziałek 20.07.2015 r w 20 interwencjach brało udział 32 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Żyrardów, Wiskitki, Działki, Mszczonów, Bartniki, Radziejowice.

W czwartek 16.07.2015 ok. godz.17:41 w miejscowości Guzów miał miejsce pożar samochodu osobowego Fiat. Kierowca i pasażerowie opuścili pojazd przed przybyciem strażaków. Pożar ugaszono jednym prądem gaśniczym. Na miejsce wezwano policję celem ustalenia przyczyny pożaru. W niespełna godzinnej akcji brało udział 8 strażaków z JRG Żyrardów oraz OSP Wiskitki. Spaleniu uległa komora silnika i deska rozdzielcza.

W piątek 18.07.2015 r. tuż po godz.15 w miejscowości Krze Duże (droga krajowa nr 8) doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych i samochodu dostawczego. Poszkodowana została jedna osoba, której pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego, a także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych wydobywających się z uszkodzonych pojazdów, a także zabezpieczenie lądowania śmigłowca LPR. Akcja ratownicza trwała blisko godzinę, a brało w niej udział 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Radziejowice.

W sobotę 19.07.2015 r. około godz. 16.30 w Adamowicach , prawdopodobnie z powodu nie zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym samochód osobowy wpadł do rowu. Ranne zostały 2 osoby. Poszkodowanym pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe, a strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku i uszkodzony pojazd. W akcji brało udział 7 strażaków z JRG Żyrardów i 6 strażaków z OSP Radziejowice./ oprac. Andrzej Oklesiński komendant PSP Żyrardów

Reklama