Oszustwa i kradzieże w Żyrardowie

DSCN3989

W pow żyrardowskim znów pojawili się oszuści i złodzieje. W ostatnich dniach policjanci odnotowali próbę oszustwa metodą na policjanta, pracownika zakładu wodociągowego, oraz pracownika pomocy społecznej na terenie powiatu żyrardowskiego.

Metodą „na wnuczka” i policjanta

W miniony piątek, (17.07) br., do Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie trafiło zgłoszenie, że do 84-letniego mieszkańca Żyrardowa zadzwonił mężczyzna, który podając się za siostrzeńca usiłował wyłudzić od niego 60 tyś. zł. Jednak żyrardowianin nie nabrał się na opowieści mężczyzny i odłożył słuchawkę.

Po chwili, senior otrzymał kolejny telefon, tym razem, mężczyzna podawał się za policjanta, który prosił o pomoc w zatrzymaniu sprawcy. Prosił o udział w akcji związanej z zatrzymaniem, poprzez wypłacenie pieniędzy z konta i przekazanie oszustowi, wtedy nastąpi jego zatrzymanie przez policjantów. Jednak czujny żyrardowianin nie „nabrał się” na tą historię i powiedział, że skontaktuje się w tej sprawie z synem. Wtedy mężczyzna się rozłączył. Dzięki czujności 84-latka do oszustwa nie doszło.

Metodą „na pomoc społeczną” i „gazownika”

Kolejna ofiara oszustów nie miała już tyle szczęścia, a mechanizm kradzieży wyglądał nieco inaczej. Do oszustwa doszło w poniedziałek, (20.07), około godz. 14-tej, na terenie Gminy Wiskitki. 40-letnia kobieta odważyła się zapukać do domu 58-letniego mieszkańca gminy, celem wyłudzenia od niego pieniędzy. Kobieta, podała się za pracownika Pomocy Społecznej, który oferuje pomoc w postaci sprzedaży koca i poduszki, oraz zakupu węgla. Mężczyzna przekazał kobiecie 1 tys. zł., oszustka zniknęła.

Policjanci przestrzegają przed domokrążcami. Towar, który oferują oszuści jest często wadliwy lub jego cena znacznie przewyższa jego wartość. Oszuści mogą się podawać za pracownika zakładu gazowniczego, wodociągowego, administracji, czy za kominiarza. Policjanci radzą, żeby nie wpuszczać takich osób i potwierdzać ich tożsamość.

Metodą „na otwarte drzwi”

W miniony poniedziałek (20.07) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie odnotowali kradzież, w której złodziej miał ułatwione zadanie. Jego lokatorzy byli w domu, ale nie zamknęli drzwi wejściowych. Z przedpokoju zniknęła torebka z pieniędzmi.

st. post. Ewa Piątek-Kwasek

Oficer Prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie

Reklama