Powstanie olbrzymia gra planszowa z historią w tle

stara-przedzalnia

Postanie olbrzymia gra planszowa „Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie”. Plansza będzie mierzyć kilkadziesiąt metrów, znajdzie się na niej 20 najważniejszych zdjęć historycznego miasta, będzie olbrzymia kostka do gry, a pionkami będą sami jej uczestnicy. Będą też pytania i ciekawostki związane z historią miasta.

Powstanie jesienią, dzięki dofinansowaniu jakie pozyskała Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego w ramach programu FIO – Mazowsze Lokalnie. Realizatorem działań będzie nieformalna grupa FOTOPLASTIKON działająca przy Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie, z którą LOT MZ współpracuje od kilku lat. Na projekt pozyskano blisko 5 tys.

Gra planszowa powstanie na dużej macie o wymiarach ok. 5 x 6 metrów, na której zostaną nadrukowane kolorowe pola do przejścia trasy oraz fotografie obiektów poprzemysłowych. Pionkami będą sami uczestnicy, którzy będą poruszać się po trasie poprzez rzut dużą kostką. Na poszczególnych polach-zagadkach gracze będą musieli odpowiedzieć poprawnie na pytania związane z tradycją i najważniejszymi obiektami kulturowymi Miasta.

Gra będzie przeznaczona dla dzieci i młodzieży głównie z lokalnych szkół, choć nie tylko. Będą mogli w niej brać udział także wszyscy, którzy będą chcieli sprawdzić się lub poszerzyć swoją wiedzę nt. poprzemysłowej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Gra po raz pierwszy odbędzie się w październiku 2015 r., a na uczestników będą czekały pamiątkowe nagrody.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Reklama