Grodziskie zabytki z lotu ptaka

SONY DSC

SONY DSC

Kilkadziesiąt grodziskich zabytków, w tym kamienice, wille, założenia parkowo- pałacowe i i cmentarze udokumentowano z lotu ptaka za pomocą drona. Zadanie zleciło miejscowe Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Materiał jest w bardzo dobrej rozdzielczości i unikatowy, bo dzięki filmowaniu z kilkudziesięciu metrów nad ziemią uzyskano wyjątkowe zdjęcia. Na wielu z nich widać detale architektoniczne oraz w jakim stanie są zabytki. Okazało się m.in., że Willa Haberlego na terenie byłej fabryki tarcz ściernych wymaga pilnego remontu i natychmiastowego zabezpieczenia.

Nie zabrakło niespodzianek. Dzięki filmowaniu z drona udało się zlokalizować i udokumentować piękny, zrujnowany dwór w zabytkowym parku w Kłudzienku. Park jest wpisany na listę Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, ale bez dworu.

Filmy i zdjęcia z lotu ptaka zostaną opracowane a następnie prawdopodobnie trafią do zasobów Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie wykluczone, że powstaną też filmy lub materiały promocyjne Towarzystwa Opieki nad Zabytkami dla miasta lub powiatu. /Anna Wrzesień

Reklama