Samolot z Bzury to rosyjska Peszka

Samolot ze szczątkami pilotów z czasów II wojny światowej znaleziony przed tygodniem w starorzeczu Bzury w Kamionie to Pe 2 tzw Peszka. Sobotnie prace wykopaliskowe jednoznacznie świadczą, że wrak to rosyjski samolot zwiadowczo- bombowy. Ten jednak leciał na zwiad.

f3 (1)

fot. Muzeum Wisły w Wyszogrodzie

Wielogodzinne prace przyniosły kolejne cenne odkrycia i znaleziska, informuje dyr Muzeum Wisły w Wyszogrodzie Zdzisław Leszczyński. Najcenniejsze to załadowany aparat fotograficzny z zabezpieczonymi filmami.

Znaleziono też szczątki pilotów, trzy kolejne buty, futrzany kołnierz kurtki pilota, drugi spadochron, kompletne śmigło z numerem, nr silnika, dwa działka pokładowe, fragment podwozia z kołem wypełnionym powietrzem i wiele drobnych, cennych elementów. Dzięki sobotnim archiwaliom będzie można precyzyjnie ustalić, nr jednostki, lotu, jego cel oraz nazwiska załogi. Dyrektor muzeum już skontaktował się w tej sprawie z ambasadą rosyjską.

Na szczątki samolotu trafiło Stowarzyszenie SAKWA przed tygodniem. Wtedy wydobyto pierwszy silnik, kabinę pilota, radiostację, spadochron, szczątki pilotów, odznaczenia i trzy buty. 

W sobotę od rana prace kontynuowało 15 osób, członkowie Stowarzyszenia SAKWA, pracownicy muzeum oraz strażacy. Prace potrwają przez całą niedzielę. Wydobyte fragmenty samolotu trafią do Muzeum Wisły w Wyszogrodzie./ IAR/ TVP Warszawa Anna Wrzesień

Reklama