Wpadł seryjny oszust. Poszukiwani inni pokrzywdzeni

Policjanci z KPP Żyrardów poszukują osób pokrzywdzonych, które zostały oszukane przez 63-letniego mężczyznę, wyłudzającego pieniądze. Sprawca został zatrzymany przez policjantów w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, chwilę po tym jak dopuścili się kolejnego przestępstwa.

SONY DSC

SONY DSC

Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów we wtorek (28.07), ok. godz. 16-tej, na terenie gminy Wiskitki, w niespełna godzinę po tym, jak wyłudził pieniądze od 84-letniej mieszkanki Gminy Wiskitki. Wcześniej usiłował wyłudzić gotówkę od 71-letniej mieszkanki tej gminy.

Według zeznań, sprawca zgłosił się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonej i zapukał do jej drzwi oświadczając, że jest sekretarzem z ZUS-u. Poprosił o ostatni odcinek renty lub emerytury.

Gdy kobieta okazała dokument, mężczyzna poinformował ją, że w wyniku przeprowadzonej kontroli w ZUS ustalono, że zgłaszająca ma nadpłatę otrzymywanego świadczenia w wysokości 140 tys. złotych na koncie ZUS. Ponadto, nadpłata ta zostanie jej wypłacona w najbliższych miesiącach wraz z rentą, w trzech transzach. Jedyny warunek jaki musiała spełnić kobieta, to przekazanie mężczyźnie kilku tys. złotych w gotówce, tytułem kaucji. Pokrzywdzona przekazała sporo mniejszą kwotę, jednak ten pobrał pieniądze, po czym odjechał wraz z czekającym na niego a samochodzie kolegą. Podczas okazania w Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie, mężczyzna został jednoznacznie wskazany przez pokrzywdzonych, jako sprawca tego oszustwa. 2-gi mężczyzna- kierowca, będzie odpowiadał w postępowaniu jako świadek przestępstwa.

Jak ustalili policjanci, 63-latek od 2011 roku był już karany za szereg podobnych przestępstw, na terenie całej Polski. Był również poszukiwany m.in. przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie, Kraśniku, Puławach, Świdniku, Lublinie, Leżajsku, Rzeszowie oraz Policję. Mężczyzna dopuścił się szeregu oszustw i ich usiłowań, z uwagi na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie powinien przebywać w areszcie śledczym lub zakładzie karnym.

Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty, recydywę oszustwa oraz jego usiłowania i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 8 lat kary pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie poszukują innych osób, które mogły zostać w podobny sposób oszukane przez mężczyznę. Osoby takie proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub pod nr tel. 112 lub 997.

Policja zapewnia anonimowość.

Rysopis sprawcy:

  1. Mężczyzna podający się za pracownika ZUS jest w wieku 63 lat (z wyglądu około 50-55 lat), średniej budowy ciała, około 175 cm. wzrostu, włosy siwe, proste z łysiną czołową, nosi okulary korekcyjne, bez zarostu. Ubrany schludnie.

  2. Drugi mężczyzna- kierowca, który oczekiwał na w/w jest w wieku 39 lat, (z wyglądu ok. 40-45 lat), średniej budowy ciała, ciemnej karnacji, około 180 cm wzrostu, włosy ciemne, bez zarostu.

Mężczyźni poruszali się samochodem marki Renault Laguna (kombi), koloru ciemnego, na lubelskich numerach rejestracyjnych.

Reklama