Bieg sierpniowy w Żyrardowie na 35 lecie istnienia NSZZ Solidarność w mieście

biegg

Sobotnim Biegiem Sierpniowym z udziałem kilkuset osób rozpoczęto obchody 35 lecia istnienia NSZZ w Żyrardowie. Tym razem chętnych do wzięcia udziału w biegu było tak wielu, że zabrakło koszulek, rozdano nawet te z lat ubiegłych, mówi Danuta Heftman z żyrardowskiej Solidarności.

Bieg rozpoczął się przy dawnej bramie Zakładów Lniarskich, dziś Bramie Solidarności wejściu do dzielnicy loftowej Starej Przędzalni i Loftów de Girarda. Nie przypadkiem, ponieważ tu na miesiąc przed wybuchem stanu wojennego, strajk rozpoczęło kilka tys robotników.

Przez cały weekend związkowcy przypominali historii związku, największym w powojennych dziejach miasta strajku robotniczym i internowanych w stanie wojennym.

 

Żyrardowska Solidarność skupiała wówczas kilkanaście tysięcy członków. W strajku w mieście trwającym od 12 października do 4 listopada 1981 roku wzięło udział około 6 tys robotników. W czasie stanu wojennego internowano ośmioro przywódców Solidarności.

Obchody 35 lecia Solidarności w mieście potrwają do niedzieli wieczorem. Zakończą się spotkaniem dawnych i obecnych członków Solidarności i koncertem Lecha Makowieckiego./Anna Wrzesień, fot. Mateusz Oklesiński

Reklama