Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121

SONY DSC

Ranni, odwodnieni, głodni i przerażeni. W takim stanie do Obozu Dulag 121 w Pruszkowie trafiali warszawiacy wypędzeni w czasie powstania warszawskiego i po nim. Dziś w Pruszkowie uczczono pamięć 650 tys wypędzonych oraz tych, którzy udzielili im pomocy.

Obóz Dulag 121w Pruszkowie był obozem przejściowym od sierpnia 1944 roku do 16 stycznia 1945 roku. Tu Niemcy dokonywali selekcji na tych zdolnych do pracy i pozostałych.

Choć był to obóz przejściowy, zaadaptowany w halach fabrycznych na bocznicy kolejowej, panowały w nim skrajne warunki. Brakowało żywności, odzieży, leków i opieki medycznej. Z pomocą im przyszło wielu miejscowych mieszkańców, którzy dzielili się tym co mieli, narażając życie.

Dzięki pomocy pruszkowian około 100 tys więźniom udało się uciec z obozu. W sumie do obozu Przejściowego Dulag 121 trafiło 650 tys osób, z czego 550 tys warszawiaków. Wówczas w Pruszkowie mieszkało zaledwie 23 tys mieszkańców.

W dzisiejszych uroczystościach przy rampie kolejowej w Pruszkowie wzięli udział kombatanci, wypędzeni oraz ich rodziny a także mieszkańcy, którzy nieśli wówczas pomoc./ Anna Wrzesień

SONY DSC

SONY DSC

Reklama