Kronika PSP Żyrardów

SONY DSC

SONY DSC

W środę 9 września ok. 11.23 na ul. Grójeckiej w Mszczonowie prawdopodobnie na skutek zaprószenia ognia doszło do zapalenia wersalki. Działania strażaków z Mszczonowa polegały na wyniesieniu wersalki na zewnątrz budynku i podaniu jednego prądu, wody którym ugaszono pożar. W niespełna półgodzinną akcję zaangażowanych było 6 strażaków.

W niedzielę 13 września ok. 22.04 w Radziejowicach Parceli przy ul. Lipowej z powodu awarii sterownika pieca CO doszło do zwarcia i zapalenia pieca. Pożar ugasili mieszkańcy przed przybyciem strażaków z JRG Żyrardów. Na szczęście skończyło się tylko na strachu, pomieszczenia przewietrzono i nie stwierdzając zagrożenia dowódca przekazał miejsce pożaru właścicielowi posesji.

APEL

W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas ogrzewania i dogrzewania własnych mieszkań. W tym okresie coraz częściej dochodzi do pożarów w budynkach mieszkalnych, głównymi przyczynami powstania pożarów są wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze np. piecyki elektryczne, gazowe i inne urządzenia niekiedy wykonane przez samych użytkowników jak również brak bieżących przeglądów kominiarskich oraz okresowego czyszczenia przewodów dymowych i wentylacyjnych. Przypominamy o podstawowych zasadach i obowiązkach właścicieli budynków:

  1. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wezwać kominiarza, aby przeprowadził przegląd i kontrolę przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Należy również przeprowadzić badanie szczelności instalacji gazowej, jeśli taka istnieje w budynku.

  2. Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie porządku w pomieszczeniu kotłowni, w pobliżu pieca nie wolno składować materiałów i cieczy łatwopalnych. Natomiast palna podłoga wokół pieca powinna być zabezpieczona materiałem niepalnym np. blachą.

  3. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek czadu, dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie)

Pozostałe zdarzenia:

powalone drzewo – 1 zdarzenie

gniazdo owadów – 3 zdarzenia

pożar traw i śmieci – 3 zdarzenia

zabezpieczenie lądowiska śmigłowca LPR – 1 zdarzenie

kolizja drogowa – 2 zdarzenia

oprac. Piotr Grzelecki PSP Żyrardów

Reklama