Rzeźba płaczącej kobiety wróciła po renowacji

SONY DSC

SONY DSC

Bodaj najpiękniejsza nagrobna rzeźba płaczącej kobiety wróciła po renowacji na żyrardowski cmentarz. Jest jednym z 10 najcenniejszych zabytków, znajdujących na na miejscowej nekropolii, wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Został odrestaurowany dzięki dorocznej kweście na rzecz ratowania historycznych nagrobków.

Cały historyczny żyrardowski cmentarz powstały pod koniec XIX wieku jest zabytkiem. Aż 166 zachowanych do dziś nagrobków na tej nekropolii objęto opieką konserwatorską, informuje miejski konserwator zabytków Maria Badeńska- Stapp.

Wśród tych najcenniejszych znajduje się jedyny na żyrardowskim cmentarzu nagrobek z rzeźbą płaczącej kobiety prawdopodobnie z 1907 roku. Rzeźba przedstawia niezwykle emocjonalną scenę, rozpaczającej kobiety naturalnej wielkości, opierającej się o ścianę.

Konserwacja rzeźby oraz nagrobka trwała ponad rok. Była możliwa dzięki pieniądzom zebranych w czasie dorocznej kwesty 1 listopada. Do rej pory udało się odrestaurować 7 zabytkowych dużych nagrobków, zostało jeszcze ok 20 dużych nagrobków, które wymagają natychmiastowej pomocy, mówi Jacek Czubak, prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa.

W tym roku zbiórka trwa dwa dni. W sobotę i niedzielę. Pieniądze z tegorocznych zbiórek zostaną przeznaczone na ratowanie kolejnego zabytku. Tym razem jest rzeźba anioła i nagrobek rodziny Sochackich, informuje Jacek Rubikowski ze Stowarzyszenia Fabryka Feniksa.

Do tej pory, dzięki zbiórkom udało się odrestaurować m.in. nagrobek Marii Marcellin, jedynego potomka fabrykantów, założycieli miasta, kilka aniołów, rzeźbę mnicha oraz płaskorzeźbę nagrobną przedstawiająca ucieczkę do Egiptu św. Rodziny. Wszystkie można odnaleźć dzięki ulotce, którą otrzyma każdy darczyńca w czasie kwesty. /Anna Wrzesień

SONY DSC

SONY DSC

Reklama