Zespół Mazowsze na rzecz ratowania życia

Na co dzień tańczą i śpiewają, w piątek udowodnili, że potrafią też ratować życie. Blisko 100 członków najsłynniejszego polskiego zespołu ludowego Mazowsze włączyło się w ogólnopolską akcję Fundacji WOŚP bicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

wosp akcja rat5

Przez pół godziny bez przerwy członkowie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze prowadzili symboliczną akcję ratunkową. Chodziło o wykonanie podstawowej akcji przywracania oddechu na fantomach sekwencje: 30 ucisków klatki piersiowej i dwa wdechy.

Tak Fundacja WOŚP chciała pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu działań ratowniczych w całej Polsce. Przede wszystkim chodziło jednak o przeszkolenie i uświadomienie, że czasami 30 ucisków i 2 wdechy mogą uratować komuś życie lub zdrowie.

Pacjenci którym nie udzielono pomocy przedmedycznej, zanim pojawiła się karetka narażeni są na wiele uszkodzeń. -Nagłe zatrzymanie krążenia powoduje niesamowite straty w mózgu, różnego rodzaju niedowłady, zmiany w psychice, funkcjonowaniu- przekonuje ratownik i fizjoterapeuta Maciej Bakułow.

Przed rokiem w takiej akcji w całej Polsce wzięło udział ponad 67 tys osób. /IAR/ TVP W-wa Anna Wrzesień

Reklama