Żyrardowska Finezja na JOY OF EUROPE w Belgradzie

Występ dla Prezydenta Serbii, udział w audycji radiowej i udział w wielkim finale JOY OF EUROPE w Belgradzie. Żyrardowski zespół wokalny „Finezja” kolejny raz reprezentował Polskę w Belgradzie na jednym ze starszych festiwali europejskich.

belgradfinezja4

W tym roku komisja festiwalowa zakwalifikowała 16 zespołów wokalnych i tanecznych z: Rosji, Białorusi, Serbii, Ukrainy, Chorwacji, Cypru, Grecji, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Bułgarii, Turcji, Bośnia i Hercegowina, Litwy, Albanii, Rumunia, Macedonii.

Pięć dziewcząt: Julia Ksit, Ada Rudzińska, Zuzanna Marczak, Wiktoria Szwaczyńska i Izabella Bylińska wraz z opiekunami – Agnieszką Orzechowską, Aleksandrą Rudzińską i Bożeną Liszewską poleciały 1 października do Belgradu. Tego samego dnia koncertowały w szkole, która gościła je przez cały pobyt w Belgradzie. Dziewczęta mieszkały u serbskich rówieśników, gdzie miały okazję doskonalić język angielski, poznać serbską kuchnię i obyczaje oraz nawiązać nowe przyjaźnie.

W drugim dniu pobytu odbył się uroczysty przemarsz wszystkich zespołów przez ulice Belgradu do twierdzy Kalemegdan oraz nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu. Po otwarciu organizatorzy zaplanowali dla wszystkich uczestników zwiedzanie belgradzkiego ZOO.

Trzeciego dnia zespół „Finezja” wystąpił dla Prezydenta Serbii – Tomislava Nikolića, a po koncercie odbył się Dzień Sportu na wyspie Ada Cyganlija. W niedzielę organizatorzy zaplanowali trzy bloki koncertowe w Belgradzkim Centrum Kultury. Julia Ksit ze swoją serbską „siostrą” została zaproszona do udziału w audycji belgradzkiego radia, w którym opowiadała o Polsce, naszym mieście i śpiewała polskie piosenki.

Poniedziałek był najważniejszym dniem dla polskiego zespołu. Od południa dziewczęta przygotowywały się do wieczornego galowego koncertu w Sava Center. Koncert został wyemitowany na żywo przez Telewizję Belgrad.

JOY OF EUROPE„Radość Europy” jest największą i najstarszą międzynarodową manifestacją kreatywności dzieci, zainicjowaną w roku 1969./ MłDK w Żyrardowie

Reklama