Bezpłatne badania pod kątem chorób serca przedłużone do czerwca

serce5

Do czerwca potrwa akcja bezpłatnych profilaktycznych badań pod kątem wczesnego wykrycia chorób serca pod hasłem Zadbaj o serce, ciesz się życiem. To o trzy miesiące dłużej niż wcześniej zakładano. Przedłużono termin badań bo ruszyły z opóźnieniem i skorzystała z nich zaledwie 1/3 spośród ponad 16 tys osób, które miały być objęte badaniami. Z badań może skorzystać każdy mieszkaniec powiatu żyrardowskiego powyżej 35 roku życia.

Po 7 miesiącach akcji żyrardowski szpital podsumował badania. Wnioski są alarmujące. Co piąty z badanych, ma poważne kłopoty z układem krążenia, i został skierowany na dodatkowe konsultacje z kardiologiem, co drugi musi być pod stałą opieką specjalisty.

Do tej pory z badań skorzystało ponad 5,5 tys osób. Ponad 900 zostało skierowanych do kardiologa, ponad 500 musi leczyć się kardiologicznie. Od kwietnia najczęściej z badań korzystały kobiety powyżej 50 go roku życia. Mężczyźni stanowili tylko 1/3 pacjentów. Najczęściej z badań korzystali mieszkańcy miasta Żyrardowa, najrzadziej mieszkańcy wsi oraz osoby w wieku 35- 45 lat.

Już wiadomo, że wielu ze zdiagnozowanych będzie miało kłopot z dostaniem się do specjalisty, bo na wizytę w mieście trzeba czekać prawie rok. Szpital co prawda wystąpił o zwiększenie kontraktu na poradnię kardiologiczną, ale są na to małe szanse.

Warto skorzystać z badań profilaktycznych pod kątem chorób układu krążenia. Badania nie są tożsame z morfologią, obejmują szczegółowe badania pozwalające określić zagrożenie chorobami serca oraz układu krążenia: pobranie cholesterolu całkowitego HDL, LDL, trojglicerdy, glukoza z żyły i CRP.

Na badania można zapisać się telefonicznie: 534 597 664( od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:30). Akcja odbywa się na terenie CZMZ czyli żyrardowskiego szpitala./ Anna Wrzesień/ fot. Grzegorz Nowakowski

Reklama