Kończą się obchody 170 lecia kolei warszawsko- wiedeńskiej

SONY DSC

SONY DSC

Kończą się obchody 170 lecia powstania Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej na ziemiach polskich. Przez cały jubileuszowy rok odbywały się pikniki historyczne, wystawy, koncerty, konferencje i przejażdżki pociągami retro. Przed tygodniem 25 listopada w ramach obchodów odbyło się sympozjum ,,Ocalić od zardzewienia,, w Żyrardowie, której organizatorami było Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków. 

Kolej Żelazna Warszawsko- Wiedeńska była pierwszą linią kolejową na terenie Królestwa Polskiego i największą inwestycją na ziemiach polskich w XIX wieku. Połączyła Warszawę z Europą i światem. Kolej przyspieszyła rozwój przemysłu i handlu, stała się też czynnikiem miastotwórczym dla wielu miejscowości.

Dzięki niej powstały takie miasta jak Żyrardów (początkowo Ruda Guzowska), w którym równolegle planowano fabrykę, później Milanówek, Podkowa Leśna czy Brwinów. Dla wielu stała się impulsem rozwoju jak dla Skierniewic czy Pruszkowa. 

Miała długość ponad 320 km i 27 stacji. Już w pierwszym roku przewiozła ponad 140 tys pasażerów. W 1845 roku tabor liczył 8 lokomotyw, 58 wagonów osobowych i ponad 60 towarowych.

Obchody jubileuszu ,,Wiedenki,, kończy poświęcona jej wystawa w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Będzie ją można oglądać do marca./ Anna Wrzesień

Reklama