Kronika PSP Żyrardów

Sadze w kominie i zapominalstwo, stały się przyczyną dwóch interwencji straży pożarnej z PSP Żyrardów. Druhowie pomagali też w usuwaniu skutków wypadków drogowych. Kronika PSP Żyrardów.

SONY DSC

SONY DSC

We wtorek 24.11.2015 o godz. 17:07 w Żyrardowie przy ul. Wyszyńskiego lokatorzy budynki wielorodzinnego wyczuli zapach spalenizny na klatce schodowej. Po dojeździe na miejsce i rozmowie z mieszkańcami okazało się, że swąd spalenizny, który unosił się na klatce schodowej pochodził z przypalonego jedzenia, które przyrządzała lokatorka na parterze. Garnek z potrawą kobieta ugasiła w zlewie przed przybyciem straży pożarnej. Budynek został sprawdzony przy użyciu miernika wielogazowego i nie stwierdzono obecności niebezpiecznych gazów. Następnie mieszkanie i klatka schodowa zostały przewietrzone.

Również we wtorek 24.11.2015 ok. godz. 18:47 w budynku jednorodzinnym położonym przy ul. Dąbrowskiego w Żyrardowie doszło do zapalenia sadzy w kominie. W momencie dojazdu straży pożarnej z wylotu komina wydobywały się iskry i płomienie. Mieszkańcy budynku w momencie pożaru znajdowali się na zewnątrz. W celu ugaszenia pożaru w pierwszej kolejności wygaszone zostało palenisko pieca, a następnie palącą się sadzę strącono wsypując do wylotu komina piasek. Resztki sadzy strącono przy pomocy szczotki do czyszczenia kominów. Wykonany w budynku pomiar nie wykazał obecności tlenku węgla w budynku. Właścicielowi nakazano wezwanie na miejsce mistrza kominiarskiego. W ponad godzinną akcję zaangażowanych było 5 strażaków z JRG Żyrardów.

W piątek 27.11.2015 ok. godz.17:29 na 413 km autostrady A 2 na skutek nieostrożności kierowcy samochodu Opel, zjechał on z pasa ruchu i uderzył w barierki. Samochód w wyniku zdarzenia przewrócił się na bok i leżał na środku jezdni, blokując przejazd na obydwu pasach w kierunku Warszawy. W pierwszej kolejności strażacy zatrzymali ruch pojazdów na drodze. Miejsce zdarzenia zabezpieczono rozstawiając pachołki i lampy ostrzegawcze. Samochodem podróżowało trzech mężczyzn. Wszyscy opuścili pojazd samodzielnie przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Jeden z mężczyzn doznał urazu ręki. Do czasu przekazania zespołowi pogotowia ratunkowego pozostawał on pod opieką strażaków. Wyciekłe z pojazdu płyny zostały zebrane przy pomocy sorbentu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pomocy poszkodowanym przywrócono ruch pojazdów.

W niedzielę 29.11.2015 ok. godz. 02:40 we Franciszkowie przy ul. Lipowej kierowca samochodu ford stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi do przydrożnego rowu. Osoba kierująca pojazdem znajdowała się pod opieką pogotowia ratunkowego. Działania straży polegały na odłączeniu akumulatorów i oznakowaniu miejsca zdarzenia. Na miejscu obecna była Policja, oraz Pogotowie Ratunkowe.

Skutki Wichury.

W poniedziałek 30 listopada 2015 r. silny i porywisty wiatr wiejący nad powiatem spowodował uszkodzenia drzew stojących przy drodze. Strażacy interweniowali w 3 przypadkach, usuwając powalone konary z jezdni lub z uszkodzonych linii energetycznych.

APEL

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy o podstawowych obowiązkach właścicieli, zarządców oraz użytkowników budynków wynikających z Prawa Budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych. W trosce o własne bezpieczeństwo należy, przede wszystkim dokonać przeglądów i ewentualnych napraw:

  • Przewodów spalinowych

  • Przewodów wentylacyjnych

  • Przewodów gazowych i odbiorników gazowych (piece, kuchenki)

W/w przeglądy powinni wykonywać uprawnieni do tego fachowcy, posiadający niezbędne kwalifikacje oraz urządzenia pomiarowe. Wykonanie powyższych czynności pozwoli nam ustrzec przed ewentualnymi skutkami pożarów, zaczadzeń lub wybuchów, których ofiarami możemy stać się my sami lub nasi najbliżsi. Koszty poniesionych przeglądów są niewspółmierne do najcenniejszej rzeczy jaką jest życie ludzkie oraz kosztów ewentualnych napraw budynków np. po pożarze lub wybuchu gazu. Kilka przykładów pożarów sadzy mieliśmy w mijającym tygodniu.

Pozostałe zdarzenia:

sadze w kominie – 1 zdarzenie

pomoc pogotowiu – 5 zdarzeń

Zastępca

Informację sporządził: Komendanta Powiatowego PSP

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego w Żyrardowie

mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki st. bryg. mgr inż. Krzysztof Newen

Reklama