Tadeusz Sobolewski oraz Zofia, Szymon, Bartosz Sobolewscy ,,ŁĄCZY NAS SZTUKA”

Galeria ,,Resursa” zaprasza na niezwykły wernisaż prac artystycznej rodziny Sobolewskich w dniu 21 listopada o godz. 17 w Resursie. To wernisaż zatytułowany: Tadeusz Sobolewski oraz Zofia, Szymon, Bartosz Sobolewscy ,,ŁĄCZY NAS SZTUKA”

,,Łączy nas sztuka” to tytuł kolejnej wystawy przygotowanej przez żyrardowską Galerię ,,Resursa”. Jest to wystawa wielopokoleniowa, choć prezentuje osiągnięcia artystyczne jednej rodziny. Sobolewscy z Żyrardowem byli związani od zawsze. Nasze miasto było obecne w dziełach przedwcześnie zmarłego Tadeusza Sobolewskiego. Jego żona, syn i wnuk, choć wybrali własną drogę artystyczną, kontynuują Jego dzieło. Sztuka łączy kolejne pokolenia tej niezwykłej rodziny.

tsobolewski

TADEUSZ SOBOLEWSKI

(1921-1966)

We wspomnieniach ludzi, którzy Go znali, pozostał obraz człowieka ujmującego wielkim czarem osobistym, głęboką wewnętrzną kulturą, skromnością i delikatnością. Pozostał także w ludzkiej pamięci jako artysta oddany sprawie sztuki, która w Jego pojęciu nie ograniczała się wyłącznie do własnej pracy twórczej.

Powyższe słowa autorstwa Andrzeja Kossakowskiego zostały zamieszczone w skromnej rozkładówce towarzyszącej wystawie indywidualnej Tadeusza Sobolewskiego, która miała miejsce w Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie w maju 1970 roku. Ekspozycja została zorganizowana w ramach Dni Kultury Żyrardowa. Obecnie, po 45 latach Galeria ,,Resursa” pragnie przypomnieć twórczość tego niezwykłego artysty związanego z naszym miastem.

Tadeusz Sobolewski urodził się w Żyrardowie w roku 1921. Studiował na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego), którą ukończył w roku 1951. Był uczniem profesora Władysława Strzemińskiego, z którym łączyły go więzy przyjaźni. W Łodzi poznał również swoją przyszłą żonę Marię Zofię. Początkowo pracował jako projektant w Łódzkiej Spółdzielni Artystycznej ,,Sztuka”. Po powrocie do rodzinnego miasta zajął się pracą pedagogiczną. Był instruktorem plastycznym w świetlicach dziecięcych w Pruszkowie i Żyrardowie. Uczył w Technikum Ekonomicznym w Milanówku i Liceum Ogólnokształcącym w Żyrardowie, dla którego namalował portret patrona szkoły Stefana Żeromskiego. To bodaj najbardziej znane dzieło artysty, z którym zetknęły się liczne pokolenia licealistów z żyrardowskiego ,,czerwoniaka”. Był również projektantem wnętrz. Jego dziełem był między innymi, wystrój Sali Urzędu Stanu Cywilnego i kawiarni ,,Miła” w Żyrardowie. W 1966 roku na Sejmiku Kultury w Płocku został wybrany do władz Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Swoją twórczość prezentował wielokrotnie w Klubie Nauczycielskim w Warszawie, w Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Miasta Żyrardowa (obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie) i na wystawach ,,Plastycy Mazowsza” w Mińsku Mazowieckim. Uczestniczył również w wystawie ,,Pejzaże mazowieckie” w Młodecznie w ówczesnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie Białoruś). Tadeusz Sobolewski zmarł nagle 24 czerwca 1966 roku w Żyrardowie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Tadeusz Sobolewski był artystą wszechstronnym, osiągając mistrzostwo w każdej z uprawianych dyscyplin. Z równą łatwością i swobodą posługiwał się technikami malarskimi, jak i graficznymi. W akwarelach zachwycał znakomitym wyczuciem koloru, połączonym ze swobodą, niemal nonszalancją malowania.

W grafikach, głównie linorytach świetnie operował zestawieniami bieli i czerni. Umiejętnie łączył rzetelność warsztatową z ekspresją artystycznego przekazu. Był również świetnym projektantem i liternikiem. To on zaprojektował w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku winietę ,,Życia Żyrardowa”.

W swojej twórczości artystycznej chętnie sięgał po motywy związane z naszym miastem. Zarówno w akwarelach, jak i linorytach udokumentował Żyrardów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecna wystawa jest podróżą sentymentalną do miasta dymiących, fabrycznych kominów, starych zaułków miejskich i czasów, których już nie ma. Pozostał tylko ślad w postaci dzieł Tadeusza Sobolewskiego, który mimowolnie stał się dokumentalistą swojej epoki. Jak pisał kiedyś Andrzej Kossakowski: ,,był (Tadeusz Sobolewski) realistą w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa. Kochał otaczający go świat, wzruszał się jego pięknem i umiał to piękno przekazać innym. Był przy tym zawsze sobą, twórcą myślącym i czującym, o bogatym doświadczeniu artystycznym, wiedział co i w jaki sposób chce sztuką swoją przekazać”.

Na podstawie wspomnień Zofii Sobolewskiej, oraz rozkładówki wydanej z okazji wystawy indywidualnej Tadeusza Sobolewskiego w Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie przez Wydział Oświaty i Kultury PMRN w Żyrardowie i Ośrodek Upowszechniania Sztuk Plastycznych PWRN w Warszawie (maj 1970).

MARIA ZOFIA SOBOLEWSKA

Żona Tadeusza Sobolewskiego. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesora Władysława Strzemińskiego. Uprawia głównie malarstwo olejne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce (Sokołów Podlaski, Nowa Ruda, Żyrardów), Stanach Zjednoczonych (Filadelfia, Bufallo), Niemczech (Gera), Francji (Paryż), Rosji (Kursk), Szwecji (Norkoping). Od roku 1966 pracowała w żyrardowskiej oświacie jako nauczyciel wychowania plastycznego, między innymi w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Prace jej uczniów były nagradzane w konkursach plastycznych w Polsce, Brazylii i Indiach. Była przewodniczącą samokształcenia nauczycieli, członkiem komisji egzaminacyjnych z wiedzy o sztuce, wizytatorem przedmiotowym z wychowania plastycznego, honorowym członkiem Klubu Amatorów Plastyki w Żyrardowie. Pełniła funkcję członka Zarządu Komisji do spraw Kultury przy Prezydencie Miasta Żyrardowa. Pracując w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie wygłaszała liczne prelekcje z zakresu sztuki. Za działalność artystyczną, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie nagradzana: Brązowy Krzyż Zasługi (1974), Odznaka ,,Zasłużony Działacz Kultury” (1981),

Złoty Krzyż Zasługi (1982), Medal Edukacji Narodowej (1985), Odznaka ,,Przyjaciel Dziecka”, za pracę społeczną dla dobra dziecka (1994).

SZYMON SOBOLEWSKI

Syn Tadeusza Sobolewskiego. Urodził się w 1964 roku w Żyrardowie. Absolwent Pomaturalnego Studium Reklamy w Ciechanowie. Zajmuje się fotografią, wystawiennictwem i reklamą.

BARTOSZ SOBOLEWSKI

Wnuk Tadeusza Sobolewskiego. Urodził się w 1990 roku w Warszawie. W latach 2006-2010 uczył się w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W latach 2010-2015 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. W latach 2014 – 2015 przebywał na stypendium artystycznym w Dreźnie (Niemcy). Twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Swoje prace prezentował na wystawach w Łodzi, Żyrardowie, Spychowie, Brnie (Czechy) i Dreźnie (Niemcy).

Wrenisaż:

21 listopada (sobota) 2015, godz. 17.00

Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Więcej w zakładce Galerii ,,Resursa”: http://www.resursa.zyrardow.pl/index.php?id=146

Reklama