Uczniowie z Żyrardowa wzięli połowę nagród w konkursach kuratora oświaty

xDSC_0456

Uczniowie żyrardowskich szkół są laureatami I i III miejsca w konkursach: „Zabytek w obiektywie i „Kronika zabytku” ogłoszonych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W pierwszym konkursie adresatami konkursu byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego, a tematem konkursu było wykonanie przez uczniów pracy w formie fotografii i opisanie zabytku poznanego podczas wakacyjnego wyjazdu.

Adresatami drugiego konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z klas IV- VI województwa mazowieckiego, a tematem konkursu było wykonanie przez zespół uczniów pracy konkursowej w formie albumu/kroniki lub komiksu o zabytku poznanym podczas wakacyjnego wyjazdu.
Prace konkursowe oceniane były według następujących kryteriów:

  • pomysłowość prezentacji materiału plastycznego i fotograficznego,
  • oryginalność fotografii,
  • opis zabytku w kontekście jego roli i znaczenia w dziejach kraju/regionu/okolicy.

Dodatkowe punkty otrzymały prace dotyczące zabytków mało promowanych
i mało znanych. Każdy z uczestników przystępując do konkursu miał obowiązek zapoznania się z definicją zabytku.

xDSC_0488

Lista zwycięzców konkursu plastycznego Zabytek w obiektywie:

I miejsce

Barbara Ignaczak – uczennica klasy II, Maciej Lubaczewski – uczeń klasy I ze Społecznego Gimnazjum im. Pawła Hulki – Laskowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Żyrardowie za pracę Majestat i melancholia.

III miejsce

Zofia Kszczotek, Julia Petelicka – uczennice klasy I ze Społecznego Gimnazjum im. Pawła Hulki – Laskowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Żyrardowie za pracę Zamek Cornod.

Lista zwycięzców konkursu plastycznego Kronika Zabytku:

I miejsce

Maja Góralewska, Zofia Mendygrał, Tosia Sosnowska – uczennice klasy V z Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie za pracę Zespół pałacowo-parkowy
w Radziejowicach.

III miejsce
Maja Kosierzadzka, Zofia Rębielewska – uczennice klasy VI z Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie za pracę
Kronika Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Opiekunem wszystkich nagrodzonych była Pani Wioletta Pilorz

4 grudnia 2015 roku w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie odbył się finał powyższych konkursów. Podczas uroczystości uhonorowano laureatów obu konkursów.

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyli Dorota Sokołowska Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Rafał Nadolny Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kurator Oświaty podziękowała wszystkim uczestnikom konkursów oraz ich nauczycielom za zaangażowanie i rozwijanie zainteresowań.

Po zakończeniu części oficjalnej nagrodzeni uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Uczniowie przygotowywali prace pod okiem artystki i pedagoga Wioletty Pilorz. 

Reklama