Tylko co 10 złotówka z 1% trafia na lokalne działania

Żyrardowskie, lokalne organizacje pożytku publicznego zawarły koalicję pn. Wspieram Lokalnie, myśle realnie i razem proszą o przekazanie 1 procenta podatku na ich rzecz. Jest o co walczyć. Przed rokiem podatnicy z powiatu żyrardowskiego świadomie przekazali ponad 1 mln złotych na różne organizacje, ale tylko co dziesiąta złotówka trafiła do lokalnych stowarzyszeń w powiecie żyrardowskim.

1 proc 3

Dziewięć lokalnych organizacji pożytku publicznego z powiatu żyrardowskiego łączy siły i będzie razem zabiegać o 1% podatku. Powód jest prosty, wszystkie organizacje pozarządowe mają ten sam problem, niedobór środków finansowych na swoją działalność, tłumaczy Stanisław Niewiadomski, z Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Każde wspólne działanie przynosi lepszy efekt, dlatego żyrardowskie organizacje, mające swoją siedzibę na terenie powiatu, będą razem zabiegać o 1 procent, dodaje ks. Łukasz Przemko, z Oratorium św. Jana Bosko.

Jest o co zabiegać. W 2015 roku żyrardowscy podatnicy złożyli prawie 34 tys zeznań podatkowych, w których prawie 19 tys wskazało konkretne organizacje którym chcieli przekazac 1 proc podatku. Suma która trafiła na wskazane organizacje to ponad 1 mln zł, z czego tylko ok 90 tys złotych trafiło na konta lokalnych organizacji, mających swoją siedzibę w powiecie żyrardowskim, informuje Sylwester Kiełbiowski, naczelnik Urządu Skarbowego w Żyrardowie. Dlaczego tak się dzieje, mimo że większość mieszkańców deklaruje wsparcie lokalnych organizacji oraz osób potrzebujących pomocy? Być może przyczyna tkwi w tym, że duże organizacje pomocowe prowadzą skuteczną politykę promocyjną, natomiast małe organizacje giną w tej konkurencji. Dlatego organizacje rozpoczęły kampanię informacyjną w internecie www.wspieramlokalnie.pl, wkrótce pojawią się też plakaty. -Chcemy właśnie przekazać przez tę kampanię, że są organizacje, które działają tu lokalnie, robią te inicjatywy dla lokalnej społeczności i że warto je wspierać- mówi Jakub Kamiński, z Kuźni Inicjatyw Wiskitki. Efekt ma być odczuwalny.

-Czego się spodziewam? Jak najwięcej złotówek na naszych kontach wszystkich tutaj, żeby z tych 45 tys które były uzbierane w roku poprzednim, w 9 organizacjach było co najmniej 60 tysięcy- mówi Magda Podsiadły, z Funduszu Młodych Wehikuł. Dziś na wsparcie czeka ponad 8200 organizacji pożytku publicznego w całym kraju. W ostatnim roku przekazano ponad 500 mln zł z tytułu 1 procenta, 1/4 sumy otrzymała jedna fundacja Zdążyć z Pomocą, największe wsparcie trafiło do fundacji ogólnopolskich, korzystających ze wsparcia medialnego, 2/3 wszystkich małych organizacji otrzymało zaledwie po kilkadziesiąt złotych. / Anna Wrzesień, fot. Grzegorz Nowakowski

Reklama